Aleksander Gałek

    Aleksander Gałek

    Zapytaj eksperta

    20.02.2024

    Spółka komandytowa – nadal jedna z najczęściej wybieranych spółek! 

    Spółka komandytowa – nadal jedna z najczęściej wybieranych spółek! 

    Przedsiębiorcy cały czas chętnie decydują się na otwieranie nowych firm. W 2023 roku spółka komandytowa była drugą najczęściej wybieraną spółką, co pokazuje iż nadal cieszy się dużą popularnością, pomimo zmian podatkowych wprowadzonych w ostatnich latach. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się ile nowych firm powstało w ubiegłym roku oraz dlaczego warto prowadzić działalność w formie spółki komandytowej. 

     

    Dynamiczny wzrost nowo zakładanych firm

     

     Spółka komandytowa - nowo zarejestrowane podmioty w KRS

     

    Bez wątpienia 2023 to rok, w którym można było zaobserwować dynamiczny przyrost nowo zakładanych firm. W 2023 roku powstało aż 56.265 nowych spółek, co jest wynikiem nieznacznie niższym (zaledwie o 33 spółki) niż w rekordowym 2021 roku.  Największym powodzeniem cieszyły się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowe. Co więcej, w 2023 roku zostało założonych 301,5 tys. indywidualnych działalności gospodarczych, co również świadczy o pozytywnym trendzie w zakładaniu nowych działalności.  

    Źródło: Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, Nowe firmy w KRS 2023 

     

    Liczba nowo powstałych podmiotów wskazuje, iż pomimo pewnego spowolnienia gospodarczego w Polsce przedsiębiorcy nadal dostrzegają możliwość realizacji swoich koncepcji biznesowych i dalszego rozwoju. 

     

    Najwięcej nowych spółek zostało zarejestrowanych w województwie mazowieckim (34%), wielkopolskim (9,47%) oraz śląskim (8,8%). W samej Warszawie powstało prawie 15 tys. nowych spółek. Na podium znalazły się również Kraków (3 tys.) oraz Wrocław (2,9 tys.). Natomiast branże, w których przedsiębiorcy najchętniej rejestrowali spółki to działalność handlowa (18%), działalność profesjonalna (14,5%) oraz budownictwo (14%).  

     

    Spółka komandytowa jako jedna z najbardziej opłacalnych form biznesowych

     

    Spółki komandytowe, zaraz po spółce z ograniczoną odpowiedzialnością były najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności gospodarczej spośród wszystkich spółek prawa handlowego. W roku 2023 r. powstało aż 1.000 nowych spółek tego typu. Pokazuje to potencjał tej formy prawnej i że pogłoski o jej śmierci są mocno przesadzone.  

     

    Spółka komandytowa od 2021 roku jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, co znacząco wpłynęło na spowolnienie dynamiki przyrostu nowych spółek komandytowych. Jednakże, zarówno dla komplementariuszy jak i komandytariuszy przewidziano pewne preferencje podatkowe, pozwalające na zmniejszenie obciążenia podatkowego wynikającego z tzw. podwójnego opodatkowania. Szczególnie korzystnym rozwiązaniem jest możliwość zastosowania tzw. mechanizmu odliczenia komplementariusza przy wypłacie zysku ze spółki komandytowej. O tym na czym polega ten mechanizm przeczytasz w naszym artykule Opodatkowanie spółki komandytowej w 2024 r.  

     

    Chcesz wiedzieć więcej na temat spółki komandytowej? Sprawdź najnowsze wydanie książki "Komandytowa" - jedyne na rynku praktyczne kompendium wiedzy o spółce komandytowej jako podatniku CIT.

     

    Opłacalne zasady obliczania składki zdrowotnej

     

    Wejście w życie Polskiego Ładu wprowadziło istotne zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej. Obecnie wspólnicy spółki komandytowej są obciążeni zryczałtowaną składką zdrowotną w wysokości 9% podstawy, którą stanowi kwota miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia. Dla wielu przedsiębiorców jest to atrakcyjniejsze rozwiązanie niż składka zdrowotna obliczana od dochodu w jdg. O najważniejszych kwestiach związanych ze składką zdrowotną dla wspólników spółki komandytowej dowiesz się z naszego artykułu Polski Ład – jaka składka zdrowotna dla wspólników spółki komandytowej. 

     

    Spółka komandytowa a fundacja rodzinna  

     

    W obliczu rosnącego zainteresowania fundacjami rodzinnymi istotne znaczenie może mieć także możliwość ich uczestnictwa w postaci wspólników spółki komandytowej. Fundacja rodzinna może występować w spółce jako komplementariusz bądź komandytariusz. Wybór w jakiej formie fundacja rodzinna powinna zostać wprowadzona do spółki, co do zasady będzie uzależniony potrzebami biznesowymi, które należy odpowiednio przeanalizować w każdym przypadku. Więcej informacji o tym kiedy warto obsadzić fundację rodzinną w spółce komandytowej przeczytasz w naszym artykule Fundacja rodzinna a spółka komandytowa

     

    Aleksandra Szyszkowska 

    Tagi podatki rejestracja spółka komandytowa

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi podatki rejestracja spółka komandytowa