Wojciech Kaptur

  Wojciech Kaptur

  Zapytaj eksperta

  13.08.2021

  Polski Ład - jaka składka zdrowotna dla wspólników spółki komandytowej

  Polski Ład - jaka składka zdrowotna dla wspólników spółki komandytowej

  Od 2022 roku obowiązywać mają nowe zasady dotyczące wymiaru składek zdrowotnych oraz ich odliczenia od podatku dochodowego osób fizycznych. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak planowane zmiany wpłyną na wspólników spółki komandytowej.

   

   

   

   

  Podstawa wymiaru składki zdrowotnej

   

  Do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy nowelizującej przepisy podatkowe w ramach realizacji projektu „Polski Ład”. Projekt ten zakłada m.in. istotną zmianę w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Zamiast stałej opłaty ryczałtowej, podstawę wymiaru składki będzie stanowić rzeczywisty dochód osiągnięty z prowadzonej działalności gospodarczej.

   

  Obowiązek opłacania składki zdrowotnej dotyczy również wspólników spółek komandytowych. Na dotychczasowych zasadach, wysokość składki zdrowotnej wynosi 9% podstawy. Podstawę wymiaru składki aktualnie stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Zgodnie z powyższym składka zdrowotna w 2021 r. nie może być niższa od kwoty 381,81 zł. Część składki odliczana jest dodatkowo od podatku dochodowego, w związku z czym, jedynie 1,25% podstawy (czyli 53 zł w 2021 r.) stanowi faktyczny ciężar ekonomiczny.

   

  Planowane zmiany zakładają, że wraz z początkiem 2022 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą zasadniczo zobowiązane będą do opłacania składki zdrowotnej w wysokości 9% uzyskanego dochodu i to bez możliwości odliczenia choćby części tej składki zdrowotnej od podatku. Powyższa zmiana tylko w pewnym zakresie będzie dotyczyć wspólników spółek komandytowych.

   

  Ubiegłoroczna zmiana, która objęła spółki komandytowe CIT, wpłynęła również na kwalifikację przychodów jej wspólników. Więcej o zeszłorocznych zmianach przeczytasz w artykule CIT dla komandytowych – jaki jest ostateczny kształt ustawy? 

   

  Wypłaty wspólnikom zysku osiągniętego przez spółkę komandytową będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, są traktowane jako przychody kapitałowe, analogicznie jak dywidendy otrzymywane ze spółki z o.o. bądź akcyjnej. Tak sklasyfikowane przychody nie zostały zawarte przez projektodawcę w nowelizowanym przepisie, jako podstawa obliczenia składki zdrowotnej. Zgodnie z projektem wspólnicy spółki komandytowej od 2022 roku pozostaną na ryczałtowej formie opłacania składki zdrowotnej, jednak na innych zasadach.

   

  Składka będzie wynosić 9% podstawy, którą stanowić będzie kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS. Aktualnie kwota ta wynosi około 5 700 zł, co oznacza, że według nowych zasad, składka zdrowotna dla wspólników spółki komandytowej wyniosłaby około 513 zł. Wysokość składki zdrowotnej nie będzie tym samym uzależniona od deklarowanej podstawy do obliczenia składek ZUS, przy czym będzie ona obliczana od 100% przeciętnego wynagrodzenia, a nie od 75% jak do tej pory w przypadku składek minimalnych.

   

  Więcej szczegółowych informacji na temat pozostałych zmian wprowadzanych w związku z  projektem Polski Ład znaleźć można na naszej stronie Doradzamy.to.

   

  Czy nadal będzie można odliczyć składkę od podatku?

   

  Choć wzrost wysokości składki zdrowotnej dla wspólników spółki komandytowej okaże się stosunkowo niewielki, to jednak Polski Ład przewiduje likwidację możliwości odliczania opłaconej składki zdrowotnej od podatku również dla wspólników spółki komandytowej.

   

  Efektywny ciężar składki nie będzie wynosił tym samym 1,25% podstawy wymiaru, tylko 9% (wyższej) podstawy wymiaru. Nie tylko więc wzrośnie podstawa obliczenia składki, ale również cała składka będzie obciążać fiskalnie wspólników. Nie zmieni się jednak zasada składki ryczałtowej, niezależnej od wysokości osiąganych dochodów. Kwotowo, opierając się na danych za 2021 r., obciążenie wspólników spółki komandytowej wzrośnie z 53 do 513 zł.

   

  Opisane powyżej regulacje dotyczą projektu ustawy, która znajduje się dopiero na etapie konsultacji publicznych. Nasz Zespół uważnie śledzi cały proces legislacyjny, zatem o najważniejszych kwestiach informować będziemy w następnych artykułach na naszych stronach komandytowa.pl oraz doradzamy.to. Jeżeli po przeczytaniu artykuły nasunęły się jakieś pytanie zachęcamy do kontaktu z naszymi Specjalistami.

   

  Aleksandra Hemmerling

  Paweł Malewski

   

   

  Tagi Polski Ład składka zdrowotna spółka komandytowa

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  Tel. 61 8 618 000

  Tel. 22 21 28 340

  kancelaria@pragmatiq.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  tel.: 61 8 618 000

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
  • bez spamu
  • raz w miesiącu
  Tagi Polski Ład składka zdrowotna spółka komandytowa