Wojciech Kaptur

  Wojciech Kaptur

  Zapytaj eksperta

  26.01.2022

  Polski Ład - jaka składka zdrowotna dla wspólników spółki komandytowej

  Polski Ład - jaka składka zdrowotna dla wspólników spółki komandytowej

  Od 2022 roku obowiązują nowe zasady dotyczące wymiaru składek zdrowotnych oraz ich odliczenia od podatku dochodowego osób fizycznych. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak te zmiany wpłyną na wspólników spółki komandytowej.

   

  Podstawa wymiaru składki zdrowotnej

   

  Ustawa wprowadzająca zmiany podatkowe w ramach „Polskiego Ładu” zakłada m.in. istotną zmianę w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Zamiast stałej opłaty ryczałtowej, podstawę wymiaru składki będzie stanowić rzeczywisty dochód osiągnięty z prowadzonej działalności gospodarczej.

   

  Obowiązek opłacania składki zdrowotnej dotyczy również wspólników spółek komandytowych. Na dotychczasowych zasadach, wysokość składki zdrowotnej wynosi 9% podstawy. Podstawę wymiaru składki do końca 2021 r. stanowiła zadeklarowana kwota, nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Zgodnie z powyższym, składka zdrowotna w 2021 r. nie mogła być niższa od kwoty 381,81 zł. Część składki odliczana była dodatkowo od podatku dochodowego, w związku z czym, jedynie 1,25% podstawy (czyli 53 zł w 2021 r.) stanowiło faktyczny ciężar ekonomiczny.

   

  W wyniku uchwalonych zmian, wraz z początkiem 2022 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą zasadniczo zobowiązane będą do opłacania składki zdrowotnej w wysokości 9% uzyskanego dochodu bądź 4,9% dla opodatkowanych liniowo i to bez możliwości odliczenia choćby części tej składki zdrowotnej od podatku. Jednakże powyższa zmiana tylko w pewnym zakresie będzie dotyczyć wspólników spółek komandytowych.

   

  Ubiegłoroczna zmiana, która objęła spółki komandytowe CIT, wpłynęła również na kwalifikację przychodów jej wspólników. Więcej o zeszłorocznych zmianach przeczytasz w artykule CIT dla komandytowych – jaki jest ostateczny kształt ustawy? 

   

  Wypłaty wspólnikom zysku osiągniętego przez spółkę komandytową będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, są traktowane jako przychody kapitałowe, analogicznie jak dywidendy otrzymywane ze spółki z o.o. bądź akcyjnej. Tak sklasyfikowane przychody nie zostały zawarte w nowelizowanym przepisie, jako podstawa obliczenia składki zdrowotnej. Zgodnie z ustawą wspólnicy spółki komandytowej od 2022 roku pozostaną na ryczałtowej formie opłacania składki zdrowotnej, jednak na innych zasadach.

   

  Wszystko, co musisz wiedzieć o spółce komandytowej jako podatniku CIT znajdziesz w V wydaniu książki “Komandytowa w pytaniach i odpowiedziach”. Zamów teraz!

   

  Składka będzie wynosić 9% podstawy, którą stanowić będzie kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z czwartego kwartału roku poprzedniego, ogłaszanego przez GUS. Przeciętne wynagrodzenie za 4Q 2021 r. wyniosło około 6 221,04 zł, co oznacza, że według nowych zasad, składka zdrowotna dla wspólników spółki komandytowej wyniosła w 2022 r. dokładnie 559,89 zł miesięcznie. Wysokość składki zdrowotnej nie będzie tym samym uzależniona od deklarowanej podstawy do obliczenia składek ZUS, będzie ona obliczana od 100% przeciętnego wynagrodzenia, a nie od 75% przeciętnego wynagrodzenia jak do tej pory w przypadku składek minimalnych. Z kolei w 2023 r. składka zdrowotna była liczona od podstawy wynoszącej 6 965,94 zł i wynosiła 626,93 zł miesięcznie. Natomiast w roku 2024 jest ona liczona od podstawy wynoszącej 7 767,85 zł i wynosi już 699,11 zł miesięcznie

   

  Więcej szczegółowych informacji na temat pozostałych zmian wprowadzanych w związku z Polskim Ładem znaleźć można na naszej stronie Doradzamy.to.

   

  Czy nadal będzie można odliczyć składkę od podatku?

   

  Choć wzrost wysokości składki zdrowotnej dla wspólników spółki komandytowej okaże się stosunkowo niewielki, to jednak uchwalone zmiany przewidują likwidację możliwości odliczania opłaconej składki zdrowotnej od podatku również dla wspólników spółki komandytowej.

   

  Masz konflikt lub chcesz zmienić wspólnika? Zobacz jak prawidłowo to zrobić z naszej najnowszej książki o spółce z o.o.!

   

  Efektywny ciężar składki nie będzie wynosił tym samym 1,25% podstawy wymiaru, tylko 9% (wyższej) podstawy wymiaru. Nie tylko więc wzrośnie podstawa obliczenia składki, ale również cała składka będzie obciążać fiskalnie wspólników. Nie zmieni się jednak zasada składki ryczałtowej, niezależnej od wysokości osiąganych dochodów. Kwotowo obciążenie wspólników spółki komandytowej wzrośnie z 53 do 560 zł.

   

  Co ważne, jeżeli wspólnik posiada udziały w kilku spółkach, jest zobowiązany do odprowadzenia składki zdrowotnej od wszystkich z tych spółek. Obecne brzmienie przepisów pozwala jednak na ograniczenie sumy obciążeń, co potwierdził w swoich objaśnieniach i interpretacjach ZUS. Więcej informacji w tym zakresie można znaleźć w artykule Składka zdrowotna od kilku spółek komandytowych – w jakiej wysokości?

   

  O innych najważniejszych kwestiach, związanych ze zmianami, które weszły w życie od 2022 r., informujemy w artykułach na naszych stronach: komandytowa.pl , na której z artykułu Opodatkowanie spółek komandytowych w 2022 r. dowiesz się, czy w 2022 r. prowadzenie działalności w formie spółki wciąż się opłaca oraz doradzamy.to. Jeżeli po przeczytaniu artykułu nasunęły Ci się jakieś pytania, zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

   

  Polski Ład wprowadza istotne zmiany nie tylko dla wspólników spółek komandytowych, ale też dla samych spółek. Od 2022 r. będą mogły one zostać objęte tzw. minimalnym podatkiem dochodowym. Więcej na ten temat piszemy w artykule Polski Ład - minimalny podatek dochodowy w spółce komandytowej

   

  Jeżeli natomiast w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu zastanawiasz się nad zmianą formy prawnej np. na spółkę z o.o. zapoznaj się z naszym artykułem na naszym portalu spolkazoo.net pt. Spółka z o.o. rozwiązaniem na Polski Ład?

   

  Aleksandra Hemmerling

  Paweł Malewski

  Tagi Polski Ład składka zdrowotna spółka komandytowa

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi Polski Ład składka zdrowotna spółka komandytowa