Tomasz Rutkowski

  Tomasz Rutkowski

  Zapytaj eksperta

  12.12.2013

  Komandytowa definitywnie uratowana!

  Komandytowa definitywnie uratowana!

  Artykuł został przygotowany w oparciu o stan prawny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2020 r. Od dnia 1 stycznia bądź od 1 maja 2021 r. spółki komandytowe stały się podatnikami CIT, co powoduje, że informacje zawarte w niniejszym artykule przestały być aktualne. Jednakże niniejszy artykuł może okazać się pomocny do spraw i postępowań dotyczących okresu sprzed 1 stycznia 2021 roku, ponieważ do dochodów osiągniętych przez spółkę komandytową przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika CIT stosuje się regulacje zawarte w ustawach o PIT i CIT w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku CIT. Aktualne informacje dotyczące opodatkowania spółki komandytowej znajdziesz w artykułach CIT dla komandytowych – jaki jest ostateczny kształt ustawy?  oraz CIT w spółce komandytowej – na co zwrócić uwagę?.

   

  Dzisiaj, 12 grudnia 2013 roku, wchodzi w życie nowelizacja ustaw podatkowych, która przewiduje objęcie CIT-em wyłączenie spółek komandytowo-akcyjnych. Spółki komandytowe zostały więc definitywnie uratowane przed planami podwójnego ich opodatkowania.

   

  O uchwaleniu przez Sejm w dniu 23 października 2013 roku korzystnej dla spółek komandytowych nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych informowaliśmy Państwa w artykule Komandytowa uratowana. Następnie ustawę przekazano do Senatu, który w dniu 30 października 2013 roku wniósł do niej poprawki. Ustawa wróciła następnie do Sejmu, który w dniu 8 listopada 2013 roku przyjął pięć poprawek Senatu. Procedurę legislacyjną zakończył Prezydent, który w dniu 26 listopada 2013 roku podpisał ustawę, o czym ogłoszono w Dzienniku Ustaw już następnego dnia. Dziś po 14 dniowym vacatio legis nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych wchodzi w życie. Z ostatecznym tekstem tej ustawy możecie zapoznać się tutaj.

   

   

  Z ulgą przyjmujemy fakt, że ostatecznie „oszczędzono” spółki komandytowe przed objęciem ich podatkiem CIT. Los ten spotkał wyłącznie spółki komandytowo-akcyjne, które od początku przyszłego roku staną się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.

  Dzisiaj mija również ostatni dzień na wpisanie w KRS zmian w zakresie roku obrotowego spółek komandytowo-akcyjnych, pozwalających na przedłużenie korzystnych zasad opodatkowania tych spółek nawet do końca października 2015 roku – piszemy o tym w artykule Korzyści z S.K.A. nawet do października 2015 roku!. Spółki, które nie zdążyły tego zrobić, będą zobowiązane do zamknięcia swoich ksiąg rachunkowych 31 grudnia 2013 r. i kontynuacji działalności już jako podatnicy CIT. Choć od jutra nie będzie już możliwe założenie nowej spółki komandytowo-akcyjnej, która cieszyłaby się zwolnieniem z podatku, to z pewnością wiele takich spółek będzie jeszcze przez długi czas dostępnych w sprzedaży.

   

  Tomasz Rutkowski

   

  Obejrzyj nasz film i przekonaj się, że warto założyć spółkę komandytową.

   

   

  Tagi CIT PIT

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi CIT PIT