Aleksander Gałek

  Aleksander Gałek

  Zapytaj eksperta

  10.10.2013

  Komandytowa uratowana!

  Komandytowa uratowana!

  Artykuł został przygotowany w oparciu o stan prawny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2020 r. Od dnia 1 stycznia bądź od 1 maja 2021 r. spółki komandytowe stały się podatnikami CIT, co powoduje, że informacje zawarte w niniejszym artykule przestały być aktualne. Jednakże niniejszy artykuł może okazać się pomocny do spraw i postępowań dotyczących okresu sprzed 1 stycznia 2021 roku, ponieważ do dochodów osiągniętych przez spółkę komandytową przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika CIT stosuje się regulacje zawarte w ustawach o PIT i CIT w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku CIT. Aktualne informacje dotyczące opodatkowania spółki komandytowej znajdziesz w artykułach CIT dla komandytowych – jaki jest ostateczny kształt ustawy?  oraz CIT w spółce komandytowej – na co zwrócić uwagę?.

   

   AKTUALIZACJA 24.10.2013

  Sejm uchwalił wczoraj nowelizację ustaw podatkowych, która przewiduje objęcie CIT-em tylko spółki komandytowo-akcyjnej.

   

  We wtorek na posiedzeniu plenarnym Sejmu odbyło się II czytanie projektu ustawy. W trakcie tego czytania klub PSL zgłosił do projektu poprawkę, zgodnie z którą projekt miałby ponownie objąć również spółki komandytowe. W związku z tym projekt w środę wrócił na posiedzenie Komisji Finansów Publicznych, która zarekomendowała odrzucenie tej poprawki. Sejm przychylił się do tej rekomendacji i wczoraj wieczorem odrzucił ją przesądzając po raz kolejny, że spółka komandytowa nie zostanie objęta CIT-em. Co ciekawe, oprócz klubu PSL, klub PiS w większości (103 spośród 130 głosujących) głosował za przyjęciem tej poprawki, czyli objęciem spółek komandytowych CIT-em, mimo że stanowisko klubu przy I czytaniu projektu, które prezentował Paweł Szałamacha, było na korzyść spółek komandytowych.

  Po odrzuceniu tej poprawki Sejm od razu głosował nad całym projektem (obejmującym już tylko S.K.A.). Został on przegłosowanyzdecydowaną większością. W obronie S.K.A. głosował już tylko klub Twój Ruch oraz 2 posłów niezależnych: Ryszard Kalisz i Przemysław Wipler.

   

   

  Wczoraj informowaliśmy Państwa, za Dziennikiem Gazetą Prawną, że Platforma Obywatelska wycofuje się z pomysłu opodatkowania spółek komandytowych CIT-em. Dziś ta informacja potwierdziła się. Jak podaje dzisiejsza Rzeczpospolita, podkomisja ds. monitorowania systemu podatkowego przyjęła wczoraj, pzy braku protestów Ministerstwa Finansów, wniosek posła Jakuba Szulca z PO, wyłączający spółki komandytowe z planowanego nałożenia na nie podatku dochodowego od osób prawnych. Jak stwierdził cytowany przez Rzeczpospolitą wiceminister finansów Maciej Grabowski, przekonała go argumentacja posłów, którzy zauważyli, że w wypadku spółek komandytowych nie dochodzi do agresywnych optymalizacji.

   

  Warto dodać, że podobne argumenty był zgłaszane już w lutym przez Business Centre Club w ramach konsultacji społecznych oraz m.in. przez nas w artykule opublikowanym w „Rz” w marcu (Podatnicy ukarani za niekonsekwencję). W każdym razie dobrze, że refleksja przyszła teraz, a nie dopiero po wejściu w życie planowanych zmian.

   

  Zgodnie z zapowiedzią posłowie utrzymali jednak plany opodatkowania CIT-em spółek komandytowo-akcyjnych z początkiem 2014 roku.

   

  Projekt po poprawkach naniesionych w podkomisji, tj. nieuwzględniający już dodatkowego opodatkowania spółek komandytowych, można przeczytać tutaj.

   

  Aleksander Gałek

   

  Obejrzyj nasz film i przekonaj się, że warto założyć spółkę komandytową.

   

   

  Tagi CIT PIT

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi CIT PIT