Wojciech Kaptur

  Wojciech Kaptur

  Zapytaj eksperta

  02.01.2014

  Korzyści z S.K.A. nawet do października 2015 roku!

  Korzyści z S.K.A. nawet do października 2015 roku!

   

  Nowelizacja ustaw o PIT oraz CIT z 8 listopada 2013 roku (tekst nowelizacji) pozwala na przedłużenie korzystnych zasad opodatkowania spółek komandytowo-akcyjnych aż do października 2015 roku. Z zasad takich mogą korzystać wyłącznie spółki założenie jeszcze w 2013 roku, z wybranym rokiem obrotowym innym niż rok kalendarzowy.

   

  Wskazana możliwość wynika z korzystnych przepisów przejściowych dla S.K.A., zawartych w nowelizacji ustaw podatkowych. Stanowią one, że S.K.A., której rok obrotowy kończy się po dniu 31 grudnia 2013 roku (a więc przy odpowiednim doborze roku obrotowego innego niż kalendarzowy - nawet 31 października 2015 roku) będzie mogła utrzymać dotychczasowe (tj. obowiązujące do końca 2013 r.) zasady opodatkowania do zakończenia swojego roku obrotowego. Oznacza to, że do tego czasu nie będzie podatnikiem CIT, a zyski przypadające na akcjonariuszy nie będą w ogóle opodatkowane tak długo jak nie zostaną wypłacone jako dywidenda.

   

  Korzystne zasady opodatkowania dotyczą jedynie S.K.A. założonych jeszcze w 2013 roku, które ponadto odpowiednio zmodyfikowały swój rok obrotowy i co więcej zmiana ta została zarejestrowana w KRS przed 12 grudnia 2013 r. Obecnie nie ma już możliwości założenia spółki, która korzystać będzie z tak preferencyjnych zasad opodatkowania. Cały czas na rynku oferowane są jednak S.K.A. z odpowiednio przesuniętym rokiem obrotowym, a niedługo najprawdopodobniej pojawia się również spółki, których korzystne walory podatkowe będą potwierdzone pozytywnymi interpretacjami podatkowymi.

   

  Pamiętać trzeba, że możliwość przedłużenia korzystnych zasad opodatkowania S.K.A. nie dotyczyła spółek już istniejących, które pierwotnie miały przewidziany w statucie rok obrotowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym. Zmiana roku obrotowego w ciagu 2013 roku nie przyniosła efektu w postaci przedłużenia korzystnych zasad opodatkowania S.K.A. Zmiana roku obrotowego w trakcie jego trwania wiąże się z tym, że dany rok obrotowy musi się najpierw zakończyć i dopiero wtedy można zastosować rok zmieniony. Rozwiązania należało więc szukać w założeniu nowej S.K.A. z właściwymi postanowieniami statutu. Następnie stosowna modyfikacja roku obrotowego zaraz po zarejestrowaniu S.K.A. w KRS-ie mogła pozwolić przedłużyć rok obrotowy nawet do końca października 2015 r. i jeszcze przez prawie 2 lata cieszyć się z korzyści jakie daje S.K.A.

   

  O tym, do czego warto wykorzystać S.K.A. w 2014 i 2015 roku piszemy w artykule Do czego można wykorzystać S.K.A. w 2014 i 2015 roku? Natomiast informacje na temat możliwości zakupu S.K.A. z przesuniętym rokiem obrotowym i pozytywną interpretacją podatkową można znaleźć tutaj.

   

  Wojciech Kaptur

  Tagi spółka komandytowo-akcyjna

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi spółka komandytowo-akcyjna