Artykuł został przygotowany w oparciu o stan prawny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2020 r. Od dnia 1 stycznia bądź od 1 maja 2021 r. spółki komandytowe stały się podatnikami CIT, co powoduje, że informacje zawarte w niniejszym artykule przestały być aktualne. Jednakże niniejszy artykuł może okazać się pomocny do spraw i postępowań dotyczących okresu sprzed 1 stycznia 2021 roku, ponieważ do dochodów osiągniętych przez spółkę komandytową przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika CIT stosuje się regulacje zawarte w ustawach o PIT i CIT w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku CIT. Aktualne informacje dotyczące opodatkowania spółki komandytowej znajdziesz w artykułach CIT dla komandytowych – jaki jest ostateczny kształt ustawy? oraz CIT w spółce komandytowej – na co zwrócić uwagę?. |
Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna Platforma Obywatelska wycofuje się z pomysłu opodatkowania spółek komandytowych CIT-em.
Dziś ma zebrać się podkomisja zajmująca się projektem ustawy, który przewiduje objęcie CIT-em spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych. Jak deklaruje poseł PO Jakub Szulc, zamierza on na tym posiedzeniu zgłosić poprawki, które usuną spółkę komandytową z katalogu spółek opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jak wynika z artykułu w Dzienniku Gazecie Prawnej, jest to efekt uzgodnienia stanowiska przez klub Platformy Obywatelskiej a nie pomysł jednego posła. Jeżeli tak rzeczywiście jest, to nie powinno być problemu z uchwaleniem zmian, tym bardziej, że projekt od początku budził kontrowersje w samym klubie PO jak i wśród opozycji.
Co ważne, z wypowiedzi posła PO wynika, że objęcie spółek komandytowych CIT-em nie zostanie przesunięte o kolejny rok, ale zostanie definitywnie zarzucone.
Natomiast w przypadku spółek komandytowo-akcyjnych nie zanosi się na żadną zmianę. Jeżeli nic nagle się nie zmieni zostaną objęte CIT-em z początkiem przyszłego roku.