Aleksander Gałek

  Aleksander Gałek

  Zapytaj eksperta

  09.10.2013

  Komandytowa uratowana?

  Komandytowa uratowana?

  Artykuł został przygotowany w oparciu o stan prawny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2020 r. Od dnia 1 stycznia bądź od 1 maja 2021 r. spółki komandytowe stały się podatnikami CIT, co powoduje, że informacje zawarte w niniejszym artykule przestały być aktualne. Jednakże niniejszy artykuł może okazać się pomocny do spraw i postępowań dotyczących okresu sprzed 1 stycznia 2021 roku, ponieważ do dochodów osiągniętych przez spółkę komandytową przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika CIT stosuje się regulacje zawarte w ustawach o PIT i CIT w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku CIT. Aktualne informacje dotyczące opodatkowania spółki komandytowej znajdziesz w artykułach CIT dla komandytowych – jaki jest ostateczny kształt ustawy?  oraz CIT w spółce komandytowej – na co zwrócić uwagę?.

   

  Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna Platforma Obywatelska wycofuje się z pomysłu opodatkowania spółek komandytowych CIT-em.

   

   

  Dziś ma zebrać się podkomisja zajmująca się projektem ustawy, który przewiduje objęcie CIT-em spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych. Jak deklaruje poseł PO Jakub Szulc, zamierza on na tym posiedzeniu zgłosić poprawki, które usuną spółkę komandytową z katalogu spółek opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jak wynika z artykułu w Dzienniku Gazecie Prawnej, jest to efekt uzgodnienia stanowiska przez klub Platformy Obywatelskiej a nie pomysł jednego posła. Jeżeli tak rzeczywiście jest, to nie powinno być problemu z uchwaleniem zmian, tym bardziej, że projekt od początku budził kontrowersje w samym klubie PO jak i wśród opozycji.

   

  Co ważne, z wypowiedzi posła PO wynika, że objęcie spółek komandytowych CIT-em nie zostanie przesunięte o kolejny rok, ale zostanie definitywnie zarzucone.


  Natomiast w przypadku spółek komandytowo-akcyjnych nie zanosi się na żadną zmianę. Jeżeli nic nagle się nie zmieni zostaną objęte CIT-em z początkiem przyszłego roku.

   

  Aleksander Gałek

   

  Tagi CIT PIT

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi CIT PIT