Artykuł został przygotowany w oparciu o stan prawny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2020 r. Od dnia 1 stycznia bądź od 1 maja 2021 r. spółki komandytowe stały się podatnikami CIT, co powoduje, że informacje zawarte w niniejszym artykule przestały być aktualne. Jednakże niniejszy artykuł może okazać się pomocny do spraw i postępowań dotyczących okresu sprzed 1 stycznia 2021 roku, ponieważ do dochodów osiągniętych przez spółkę komandytową przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika CIT stosuje się regulacje zawarte w ustawach o PIT i CIT w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku CIT. Aktualne informacje dotyczące opodatkowania spółki komandytowej znajdziesz w artykułach CIT dla komandytowych – jaki jest ostateczny kształt ustawy? oraz CIT w spółce komandytowej – na co zwrócić uwagę?. |
Jak informuje portal rmf24.pl posłowie Platofrmy Obywatelskiej zaczynają się buntować przeciwko projektowi Ministra Finansów zmierzającemu do opodatkowania spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych CITem.
Zauważają, że proponowane przez Ministra przepisy godzą w ich elektorat i ich uchwalenie to prosta droga do przegrania wyborów. Posłowie wskazują, że nie można pozwalać na podwójne opodatkowanie firm, które w tej chwili płacą 19-procentowy podatek Belki, a po wprowadzeniu CIT-u, czyli kolejnych 19 procent, ich podatek wynosiłby prawie 40 procent. Dodają, że pomysły Ministra Finansów przyniosłyby odwrotny skutek, bo po wprowadzeniu takich przepisów część spółek zmieni siedziby, np. na Luksemburg.Posłowie PO chcą od ministra zgody na poprawienie ustawy w Sejmie i usunięcie zapisów godzących w żelazny elektorat partii.