Wojciech Kaptur

  Wojciech Kaptur

  Zapytaj eksperta

  13.02.2012

  Duże zmiany od 2014 roku?

  Duże zmiany od 2014 roku?

  Artykuł został przygotowany w oparciu o stan prawny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2020 r. Od dnia 1 stycznia bądź od 1 maja 2021 r. spółki komandytowe stały się podatnikami CIT, co powoduje, że informacje zawarte w niniejszym artykule przestały być aktualne. Jednakże niniejszy artykuł może okazać się pomocny do spraw i postępowań dotyczących okresu sprzed 1 stycznia 2021 roku, ponieważ do dochodów osiągniętych przez spółkę komandytową przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika CIT stosuje się regulacje zawarte w ustawach o PIT i CIT w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku CIT. Aktualne informacje dotyczące opodatkowania spółki komandytowej znajdziesz w artykułach CIT dla komandytowych – jaki jest ostateczny kształt ustawy?  oraz CIT w spółce komandytowej – na co zwrócić uwagę?.

   

  Dzisiaj rano (13 lutego, o godz. 7:53) na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego pojawił się nowy projekt zmian w ustawach CIT oraz PIT. Zgodnie z propozycją Ministerstwa Finansów od 1 stycznia 2014 r. nie tylko spółka komandytowo-akcyjna, ale także spółka komandytowa miałaby zostać podatnikiem CIT. Zarówno w spółce komandytowej jak i spółce komandytowo – akcyjnej pojawiłoby się opodatkowanie już na poziomie spółki, co doprowadziłoby do „podwójnego” opodatkowania wspólników (tak jak w przypadku spółki z o.o. lub spółki akcyjnej). Wyjątkiem miałaby być sytuacja komplementariusza – projekt przewiduje, że będzie on miał prawo od podatku od otrzymywanej dywidendy odliczyć przypadający na niego podatek zapłacony przez spółkę.

   

   

  Propozycja Ministerstwa Finansów to dopiero projekt, który podlegać będzie uzgodnieniom i modyfikacjom przed ostatecznym uchwaleniem nowelizacji przez parlament. Na bieżąco będziemy analizować propozycje zmian i informować o wynikach.


  Przypomnijmy jednak – podobny projekt dotyczący samej spółki komandytowo-akcyjnej pojawił się w sierpniu ubiegłego roku i przepadł w toku konsultacji społecznych. Dlatego projekt ten traktować należy jako jeden z potencjalnych scenariuszy rozwoju wydarzeń w 2014 r. dotyczący spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych.


  Zespół Komandytowa.pl wyprzedzając rozwój wydarzeń, rozpoczął już prace nad analizą wszelkich dróg „wyjścia” na wypadek uchwalenia nowelizacji ustaw podatkowych w kształcie podobnym do projektu – dlatego wszystkich zainteresowanych wynikami naszych prac – zapraszamy do kontaktu.

   

  Pełne brzmienie projektu znajdziecie Państwo tutaj.

   

  O szczegółowych aspektach projektu i opiniach na jego temat piszemy w zakładce Projekt nowelizacji PIT i CIT.

   

  Zespół Komandytowa.pl

   

  Tagi CIT PIT

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi CIT PIT