Niektóre spółki komandytowo-akcyjne będą mogą korzystać z preferencji podatkowych prawie do końca 2015 r. Do czego warto wykorzystać taką spółkę?
Do końca 2013 r. obowiązywały przepisy, zgodnie z którymi S.K.A. nie była podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami byli jej wspólnicy. Przepisy te były interpretowane w bardzo korzystny dla podatników sposób – akcjonariusz S.K.A. miał obowiązek zapłacić podatek dopiero w momencie, gdy ze spółki wypłacana była na jego rzecz dywidenda. W efekcie, jeżeli dywidenda nie była wypłacana, nikt nie ponosił efektywnie obciążeń podatkowych w zakresie PIT i CIT. Dzięki temu możliwe było odroczenie lub nawet całkowite wyeliminowanie opodatkowania.
Ze względu na przepisy przejściowe wprowadzające nowelizację ustaw o PIT i CIT, niektóre S.K.A. będą mogły nadal stosować te korzystne zasady. Tylko spółki spełniające określone kryteria będą stanowić skuteczną tarczę podatkową dla swoich akcjonariuszy (muszą mieć odpowiednio dobrany rok obrotowy inny niż kalendarzowy zarejestrowany przed 12 grudnia 2013 r.). Pisaliśmy o tym w artykule Korzyści z S.K.A. nawet do października 2015 roku!
W bieżącej działalności operacyjnej
S.K.A. z „przesuniętym” rokiem obrotowym nie płaci podatku od swoich bieżących dochodów. Dlatego można ją wykorzystać jako podmiot prowadzący działalność operacyjną – zyski SKA nie będą opodatkowane na bieżąco aż do końca jej „przesuniętego” roku obrotowego (w przypadku spółek o optymalnych parametrach wakacje podatkowe mogą trwać nawet 23 miesiące). Po tym okresie spółka stanie się podatnikiem CIT ale jej dotychczas wypracowane zyski nie zostaną opodatkowane. Pozwala to na bezterminowe odroczenie podatku – opodatkowanie tego dochodu w ogóle nie wystąpi, pod warunkiem, że spółka nie będzie wypłacać dywidendy. Dysponująca środkami pieniężnymi S.K.A., może pełnić rolę grupowego banku i wspierać finansowo powiązane spółki.
Natomiast jeżeli spółka wypłaciłaby akcjonariuszom zysk, konieczne byłoby pobranie 19% PIT. Ale zyski wypracowane w okresie, gdy spółka nie była podatnikiem, nie będą podwójnie opodatkowane – w przeciwieństwie do dywidendy wypłacanej ze spółki z o.o. lub S.A. Przeprowadzenie odpowiednich operacji na akcjach S.K.A. (gdy spółka będzie już podatnikiem CIT), może pozwolić na uniknięcie podatku także przy wypłacie zysku ze spółki do akcjonariuszy.
Przy pojedynczej transakcji
Ciesząca się przedłużonymi preferencjami SKA może okazać się nawet bardziej przydatna do innych celów niż prowadzenia bieżącej działalności. Planując w tym i przyszłym roku znaczące transakcje, warto rozważyć wykorzystanie S.K.A. Jest ona bardzo skutecznym i efektywnym środkiem pozwalającym na podwyższenie wartości podatkowej aktywów majątkowych przed ich sprzedażą, np. przy sprzedaży nieruchomości, której wartość rynkowo znacząco wzrosła w stosunku do tego za ile została kupiona. W takiej sytuacji konieczne byłoby zapłacenie wysokiego podatku od kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy uzyskaną ceną a kosztami poniesionymi w przeszłości na nabycie tej nieruchomości. Aby tego uniknąć, warto przeprowadzić transakcję za pośrednictwem odpowiedniej S.K.A. Podwyższenie wartości podatkowej aktywów z wykorzystaniem S.K.A. może być bardzo dobrym rozwiązaniem nie tylko w przypadku planowanej dużej transakcji, ale także w celu zmniejszenia bieżących obciążeń podatkowych – obniżenie wykazywanych dochodów podatkowych jest możliwe dzięki wysokim odpisom amortyzacyjnym.
Ponieważ przepisy przejściowe dają możliwość przedłużenia wakacji podatkowych SKA, warto wykorzystać odpowiednie spółki, dzięki którym możliwe jest zarówno bezterminowe odroczenie opodatkowania bieżących zysków, podwyższenie wartości podatkowej aktywów majątkowych, jak i przeprowadzenie dużych transakcji w optymalny podatkowo sposób.
Informacje na temat możliwości zakupu S.K.A. z przesuniętym rokiem obrotowym i pozytywną interpretacją podatkową można znaleźć tutaj.
Wojciech Kaptur, Maria Kopówka