Aleksander Gałek

  Aleksander Gałek

  Zapytaj eksperta

  26.02.2019

  Jak założyć spółkę komandytową? – krok po kroku

  Jak założyć spółkę komandytową? – krok po kroku

  Założenie spółki komandytowej wiąże się z szeregiem formalności. Przygotowaliśmy zbiór praktycznych informacji, które powinny zaoszczędzić Ci niepotrzebnych problemów. Przeczytaj i dowiedz się, jak założyć spółkę komandytową!

   

  Zanim założysz spółkę komandytową – zbierz informacje!

   

  Zanim przystąpisz do rejestracji spółki komandytowej czy też zanim powierzysz komuś jej założenie, powinieneś odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

   

  Kto będzie komplementariuszem, a kto komandytariuszem spółki?

   

  Odpowiadając na to kluczowe dla założenia spółki komandytowej pytanie – powinieneś dobrze zrozumieć, na czym polega różnica między rolą jednego i drugiego wspólnika. Komplementariusz to wspólnik, który reprezentuje spółkę oraz prowadzi jej sprawy, jednocześnie odpowiadając za zobowiązania spółki bez ograniczeń. Komandytariusz, co do zasady, nie reprezentuje spółki i nie prowadzi jej spraw, natomiast jego odpowiedzialność ogranicza się do wysokości sumy komandytowej. Więcej na temat wspólników spółki komandytowej przeczytasz w naszym artykule Komplementariusz a komandytariusz – wspólnicy spółki komandytowej. 

   

  Jaką nazwę będzie miała spółka?

   

  Nazwa spółki komandytowej (w języku prawniczym zwana firmą) powinna być nie tylko chwytliwa, ale też praktyczna. Jest to ważne pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć zanim rozpocznie się rejestracja spółki komandytowej. Pamiętaj, że nazwa spółki komandytowej musi zawierać pełne nazwisko lub nazwę komplementariusza. Ponadto upewnij się, czy nazwa, którą chcesz wybrać nie jest już zajęta. Wybór niewłaściwej firmy może skutecznie przeszkodzić w założeniu spółki. Więcej na temat nazwy spółki komandytowej piszemy w artykule Firma spółki komandytowej – skonstruuj ją dobrze! 

   

  Przekształć się w komandytową! Bez zbędnych kosztów, bez problemów, bezpiecznie. Czytaj więcej!

   

  Jakie wkłady zostaną wniesione do spółki?

   

  Gdy wiemy już, jak założyć sp. k., musimy zastanowić się nad wysokością wkładu. Przepisy nie wskazują minimalnej wartości wkładów do spółki komandytowej. Można je ustalić nawet na poziomie 100 zł. Trzeba jednak mieć na uwadze, że spółka komandytowa potrzebuje środków „na start”. Funkcję takich środków pełnią wkłady wnoszone przez wspólników do spółki. Wkładem mogą być pieniądze, ale też inne składniki (nieruchomość, samochód itp.). O tym, co może być wkładem do spółki piszemy w artykule Czy obecnie obowiązujące przepisy prawne przewidują jakieś ograniczenia w zakresie wkładów, które komandytariusz może wnieść do spółki?

   

  Jaka będzie suma komandytowa komandytariuszy?

   

  Wysokość sumy komandytowej można ustalić według uznania i potrzeb najlepiej na etapie zakładania spółki komandytowej. Pamiętać trzeba przy tym o dwóch kwestiach. Po pierwsze, komandytariusze odpowiadają do wysokości sumy komandytowej. Po drugie, suma komandytowa jest widoczna w KRS, w związku z czym wpływa na postrzeganie naszej spółki na rynku (im wyższa suma komandytowa tym może być uznana za bardziej wiarygodnego kontrahenta). Więcej na temat sumy komandytowej piszemy w artykule Komandytariusz – odpowiedzialność do kwoty sumy komandytowej.

   

  Na jakich zasadach ma funkcjonować spółka?

   

  Jeszcze przed podjęciem działań, które sprawią, że rejestracja spółki komandytowej będzie możliwa, zastanów się, jakie zadania będzie pełnić ta spółka i jak będą układać się relacje między wspólnikami. W zależności od tego, jakie masz potrzeby, podejmiesz decyzję, czy zakładać spółkę w sposób tradycyjny (droższa i bardziej długotrwała droga, ale pozwalająca od razu odpowiednio dopasować zapisy umowy spółki do konkretnych potrzeb) czy też założyć spółkę przez internet (przy wykorzystaniu wzorca umowy).

   

  Założenie spółki komandytowej z wizytą u notariusza

   

  Tradycyjny sposób założenia spółki komandytowej składa się z dwóch etapów:

   

  Zawarcie umowy spółki

   

  Umowę spółki komandytowej zawiera się u notariusza. W celu zawarcia umowy, stawić muszą się wszyscy wspólnicy spółki bądź ich odpowiednio umocowani pełnomocnicy.

   

  Zawarcie umowy spółki jest kluczowym momentem w procesie założenia spółki komandytowej. Dobrze skonstruowana umowa może znacznie ułatwić funkcjonowanie spółki, ale też zabezpieczyć wspólników przed niesprzyjającymi okolicznościami. O tym, jak założyć spółkę komandytową i co warto zawrzeć w umowie spółki piszemy w artykule Umowa spółki komandytowej - co warto w niej zawrzeć? 

   

  Wszystko, co musisz wiedzieć o spółce komandytowej jako podatniku CIT znajdziesz w V wydaniu książki “Komandytowa w pytaniach i odpowiedziach”. Zamów teraz! 

   

  Rejestracja spółki komandytowej w KRS

   

  Spółka komandytowa formalnie powstaje z momentem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Jak założyć sp.k.? By zarejestrować spółkę komandytową należy złożyć odpowiedni wniosek o rejestrację do właściwego wydziału KRS.

   

  Wniosek o rejestrację spółki komandytowej składa się na urzędowych formularzach. Podstawowe formularze, jakie powinniśmy złożyć do KRS to: KRS-W1, KRS-WC, KRS-WK i KRS-WM. Obowiązek złożenia innych formularzy będzie zależał od konkretnej spółki (np. od tego, czy w spółce powołano prokurenta).

   

  Formularze to nie wszystko, więc jak założyć spółkę komandytową? Do wniosku trzeba załączyć też inne dokumenty, w tym w szczególności umowę spółki komandytowej. O tym, co trzeba załączyć do wniosku o wpis spółki piszemy w artykule Rejestracja spółki komandytowej – jakie dokumenty załączyć do wniosku? 

   

  Pełna opłata od wniosku o wpis spółki komandytowej wynosi 600 zł i jest niezbędna by założenie spółki komandytowej dobiegło końca. Od momentu złożenia wniosku do dnia rejestracji spółki w KRS może minąć od 1 tygodnia do nawet kilku miesięcy.

   

  Jak założyć spółkę komandytową przez Internet?

   

  Do założenia spółki komandytowej przez internet potrzebne jest założenie przez wszystkich wspólników kont e-PUAP oraz kont w systemie e-KRS.

   

  Po zalogowaniu do systemu e-KRS można zawrzeć umowę spółki w formie elektronicznej i następnie złożyć wniosek o rejestrację spółki. Wszystkie dokumenty podpisywane są za pomocą e-PUAP. Umowa spółki podpisana w ten sposób zawiera wyłącznie podstawowe zapisy.

   

  Opłata od wniosku o wpis spółki komandytowej przez internet wynosi 350 zł. Rejestracja spółki trwa zazwyczaj kilka dni.

   

  Spółka komandytowa pozostaje niezmiennie bardzo atrakcyjną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Obejrzyj nasze filmy: Jak przekształcić firmę w spółkę komandytową? oraz Jak skonstruować użyteczną umowę spółki?

   

  Tagi spółka komandytowa zakładanie spółki

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi spółka komandytowa zakładanie spółki