Spółka komandytowa pozostaje niezmiennie bardzo atrakcyjną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli prowadzisz więc biznes w innej formie, powinieneś poważnie zastanowić się nad przekształceniem swojej działalności w spółkę komandytową.
Zalety spółki komandytowej
Dlaczego uważamy, że spółka komandytowa jest optymalną formą prowadzenia działalności gospodarczej?
Po pierwsze możliwe jest całkowite wyeliminowanie osobistej odpowiedzialności wspólników spółki komandytowej będących osobami fizycznymi. Wystarczy, że komplementariuszem, czyli wspólnikiem ponoszącym nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, uczynimy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Szczegóły znajdziesz w artykule Kto odpowiada za zobowiązania spółki komandytowej?
Po drugie – spółka komandytowa jest jednokrotne opodatkowania. Zyski spółki komandytowej opodatkowane są wyłącznie podatkiem PIT. Jest to niewątpliwa przewaga spółki komandytowej nad spółką z o.o., której zyski opodatkowane są dwukrotnie (najpierw CIT płaci sama spółka, a przy wypłacie dywidendy – wspólnicy muszą zapłacić PIT). Dokładniej wskazana kwestia została omówiona w artykule: Jak opodatkowane są spółki komandytowe?
Spółki komandytowe łączą w sobie zatem największą zaletę spółek z o.o., jaką jest wyłączenie osobistej odpowiedzialności wspólników oraz spółek cywilnych i jawnych, jaką jest jednokrotne opodatkowanie zysków. To jednak nie koniec zalet spółki komandytowej, o których możesz przeczytać w tekście: Jakie są zalety spółki komandytowej?
Przekształcasz spółkę? Uważaj na podatki!
W dniu 1 stycznia 2015 r. weszły w życie przepisy nowelizujące ustawy o PIT i CIT. Przyniosły one zmiany istotne z punktu widzenia wspólników spółek kapitałowych (tj. wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek akcyjnych), chcących przekształcić takie spółki w spółki osobowe, w tym komandytowe. W skrócie należy wskazać, że obowiązek zapłaty tzw. „podatku od niepodzielonych zysków” nastąpi nie tylko wówczas, gdy w spółce przekształcanej wystąpi zysk, który nie zostanie w ogóle rozdysponowany, ale również wtedy, gdy taki zysk zostanie przekazany na kapitał zapasowy lub rezerwowy spółki. Szczegółowo piszemy o tym w artykule: Ważne zmiany w opodatkowaniu zysków na dzień przekształcenia.
Ze względu na wskazane zmiany legislacyjne, planując proces przekształcenia warto mieć na uwadze jego skutki podatkowe. Nie należy jednak z powodu nowelizacji ustawy o PIT i CIT rezygnować z przekształcenia spółki z o.o. lub akcyjnej w spółkę komandytową. Istnieją bowiem rozwiązania, przy których wskazany podatek nie będzie stanowił obciążenia, uniemożliwiającego zmianę formy prawnej. Warto skorzystać zatem z porad specjalistów w zakresie przekształcenia w spółkę komandytową.
Przekształcenie w komandytową to wciąż dobry pomysł! Eksperci z Kancelarii PragmatIQ przedstawią Ci skuteczne rozwiązania, dzięki którym proces przekształcenia przebiegnie sprawnie i nie obciąży Cię kosztami podatkowymi, których można uniknąć.
Jeśli chcesz wiedzieć coś więcej na temat przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową zapraszamy do obejrzenia naszego filmu intruktażowego na ten temat. Zobacz również "Jak przekształcić firmę w spółkę komandytową?"
Tomasz Rutkowski, Martyna Kunke