Aleksander Gałek

  Aleksander Gałek

  Zapytaj eksperta

  03.04.2019

  Jak przekształcić spółkę z o.o. w spółkę komandytową?

  Spółka komandytowa może być świetną alternatywą dla prowadzonej przez Ciebie spółki z o.o. Nie musisz przy tym zamykać swojej firmy i budować biznesu na nowo w zmienionej formie prawnej. Wystarczy, że się przekształcisz. Sprawdź, jak przekształcić spółkę z o.o. w spółkę komandytową!

   

  Dlaczego warto wybrać spółkę komandytową?

   

  Spółka komandytowa łączy w sobie zalety spółki osobowej i kapitałowej. Wśród jej  walorów warto wymienić chociażby jednokrotne opodatkowanie, korzystne zasady odpowiedzialności wspólników czy mniejszy stopień sformalizowania. Z tego powodu, warto rozważyć przekształcenie formy prowadzenia działalności ze spółki z o.o. na spółkę komandytową. O zaletach spółki komandytowej przeczytasz więcej w naszym artykule Jakie są zalety spółki komandytowej? 

   

  Spójrzmy na przykład obrazujący korzyści finansowe płynące z przekształcenia sp. z o.o. w sp.k.:

   

   

  Spółka z o.o.

  Spółka komandytowa

  Dochód

  1.000.000 zł

  1.000.000 zł

  Opodatkowanie na poziomie spółki

  Zazwyczaj 19% CIT

  -

  Opodatkowanie na poziomie wspólników

  19% CIT/PIT

  Zazwyczaj 19% CIT/PIT

  Pozostaje po opodatkowaniu

  656.100 zł

  810.000 zł

   

  Wyraźnie widać, że z punktu widzenia finansowego, znaczenie korzystniejsze jest prowadzenie działalności w formie spółki komandytowej, co w powyższym przykładzie pozwoliłoby zmniejszyć obciążenia podatkowe prowadzonej o kwotę 153.900 zł.

   

  Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową czy nowa spółka?

   

  Przekształcenie pozwala na pełną kontynuację prowadzonego biznesu. Powoduje, że – co do zasady – wszystkie prawa i obowiązki spółki z o.o. przechodzą na spółkę komandytową. W praktyce oznacza to brak obowiązku zawierania nowych umów, renegocjowania kontraktów, starania się na nowo o decyzje czy zezwolenia. Nie zmieniają się też NIP i REGON. Trzeba przy tym jednak mieć na uwadze, że procedura przekształcenia jest stosunkowo skomplikowana i długotrwała, a odpowiedź na pytanie – jak przekształcić spółkę z o.o. w sp.k. – jest dosyć złożona. Z tego względu, w niektórych przypadkach założenie nowej spółki może okazać się bardziej korzystnym rozwiązaniem.

   

  Jak przekształcić spółkę  z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową - pierwsze kroki

   

  Przekształcenie spółki z o.o. w sp. k. powinieneś zacząć od zaplanowania, na jakich zasadach będzie funkcjonowała spółka komandytowa, kto będzie jej wspólnikiem, w jaki sposób rozłoży się odpowiedzialność wspólników. Warto pamiętać, że w spółce komandytowej – inaczej niż w spółce z o.o. – przy najmniej jeden ze wspólników ponosi odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki (komplementariusz). Bazując na wszystkich zebranych informacjach, będzie można przygotować plan przekształcenia i poddać go badaniu biegłego rewidenta.

   

  Nie obędzie się bez wizyty u notariusza

   

  Jak już biegły zbada plan przekształcenia i złoży go w sądzie, można udać się do notariusza, by podjąć uchwałę o przekształceniu i zawrzeć umowę spółki komandytowej.  Ostatnim elementem jest złożenie odpowiedniego wniosku w KRS. Przekształcenie spółki w z o.o. w spółkę komandytową opisaliśmy szerzej w naszym artykule Jak wygląda procedura przekształcenia w spółkę komandytową? 

   

  Kiedy spółka z o.o. staje się spółką komandytową?

   

  Gdy już wiem jak przekształcić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową trzeba się zastanowić kiedy ta zmiana formy prawnej staje się faktem.
  Przekształcenie następuje w dniu wpisu przekształconej spółki komandytowej do rejestru KRS. Od tego dnia spółka komandytowa staje się następcą spółki z o.o. Mimo że wszystkie prawa i obowiązki – co do zasady – przechodzą na spółkę komandytową, warto zawiadomić o zmianach ważnych kontrahentów, bank czy inne instytucje. Tylko w wyjątkowych przypadkach, konieczne będzie uzyskanie niektórych decyzji na nowo (np. licencji transportowej – więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule Firma transportowa – co się stanie z licencją na transport międzynarodowy przy przekształceniu?).

   

  Jeśli chcesz nieco więcej wiedzieć na temat przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową zapraszamy do obejrzenia naszego filmu intruktażowego na ten temat. Posłuchaj również jak przygotować dobra umowę spółki.

   

   

   

  Magdalena Bobowicz

  Tagi przekształcenie spółka komandytowa

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  Tel. 61 8 618 000

  Tel. 22 21 28 340

  kancelaria@pragmatiq.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  tel.: 61 8 618 000

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail

  Newsletter

  • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
  • bez spamu
  • raz w miesiącu
  Tagi przekształcenie spółka komandytowa