Aleksander Gałek

  Aleksander Gałek

  Zapytaj eksperta

  10.07.2019

  Jak otworzyć sprawozdanie finansowe w formacie .xml ?

  Jak otworzyć sprawozdanie finansowe w formacie .xml ?

  W roku 2019 spółki komandytowe po raz pierwszy stanęły przed obowiązkiem sporządzenia sprawozdań finansowych w formie elektronicznej (e-Sprawozdania Finansowe). Sprawdź za pomocą jakich narzędzi można otworzyć sprawozdanie finansowe zapisane w formacie XML.

   

  Nowe przepisy dotyczące sprawozdań finansowych

   

  Począwszy od 1 października 2018 roku, wszystkie jednostki prowadzące księgi rachunkowe (w tym spółki komandytowe) zobowiązane są do sporządzania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej, w formacie XML zgodnie z udostępnioną przez Ministerstwo Finansów strukturą logiczną (tzw. e-Sprawozdania Finansowe).

   

  Sprawozdanie finansowe sporządzone w postaci elektronicznej powinno zostać opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym ePUAP przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz kierownika jednostki (w przypadku spółki komandytowej – komplementariusza).

   

  Tym samym, wydruk sprawozdania finansowego w postaci papierowej, sporządzonego w postaci elektronicznej będzie tylko kopią sprawozdania finansowego, a jego złożenie do Repozytorium Dokumentów Finansowych nie będzie wystarczające do realizacji obowiązku sprawozdawczego.

   

  Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o nowych zasadach składania sprawozdań finansowych, z pewnością zainteresuje Cię nasz artykuł Kto, kiedy i gdzie składa sprawozdanie finansowe spółki komandytowej? 

   

  Aplikacja e-Sprawozdania Finansowe

   

  Standard XML – służący obecnie do zapisywania sprawozdań finansowych – to uniwersalny język znaczników, który ma za zadanie prezentowanie różnych treści w sposób ustrukturyzowany. W formie tekstowej pliki w formacie .xml są stosunkowo nieczytelne dla odbiorcy i wymagają konwersji do bardziej przyjaznej postaci.

   

  Masz pytania dotyczące spółki komandytowej? Sprawdź najnowsze wydanie książki “Komandytowa”, a w niej wszystko, co musisz wiedzieć o spółce komandytowej jako podatniku CIT.  

   

  Ministerstwo Finansów stworzyło oraz udostępniło aplikację e-Sprawozdania Finansowe, która przekłada dane zawarte w pliku XML do prostej i czytelnej postaci. Aplikacja umożliwia m.in. otwarcie sprawozdania finansowego utworzonego w formacie .xml, wygenerowanie na jego podstawie pliku w formacie .pdf czy też sprawdzenie podpisów na sprawozdaniu.

   

  Aplikacja e-Sprawozdania Finansowe w wersji przeglądarkowej dostępna jest na Portalu Podatkowym prowadzonym przez Ministerstwo Finansów pod adresem: https://e-sprawozdania.mf.gov.pl/ap/#/step2-start

   

  Kamil Ekiert

  Tagi sprawozdanie finansowe

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi sprawozdanie finansowe