Aleksander Gałek

  Aleksander Gałek

  Zapytaj eksperta

  14.09.2020

  Jak zatwierdzić sprawozdanie finansowe spółki komandytowej?

  Jak zatwierdzić sprawozdanie finansowe spółki komandytowej?

  Do końca czerwca każdego roku upływa termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego spółki komandytowej. W tym artykule poruszamy najważniejsze kwestie dotyczące zatwierdzenia roku w spółkach komandytowych oraz obowiązków, których należy dopełnić po jego zatwierdzeniu.

   

  Do kiedy czas na zatwierdzenie?

   

  Ogólna zasada wskazuje, że termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego wynosi 6 miesięcy od dnia bilansowego. W przypadku, gdy rok obrotowy spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym, ostatnim dniem na zatwierdzenie będzie 30 czerwca danego roku.

   

  Kto i jak zatwierdza sprawozdanie finansowe?

   

  Zasadą jest, że sprawozdanie finansowe spółki komandytowej zatwierdzane jest uchwałą wspólników spółki. Jeżeli w umowie spółki nie wskazano określonej większości głosów do podjęcia takiej uchwały, to wymagana jest jednomyślność wszystkich wspólników. Jednocześnie z uchwałą o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego wspólnicy muszą podjąć uchwałę w sprawie przeznaczenia wypracowanego zysku bądź pokrycia poniesionej straty.

   

  Warto pamiętać, że przepisy o spółce komandytowej nie nakładają obowiązku udzielenia absolutorium komplementariuszowi bądź komplementariuszom prowadzącym sprawy spółki. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Absolutorium dla komplementariusza w spółce komandytowej 

   

  Masz pytania dotyczące spółki komandytowej? Sprawdź najnowsze wydanie książki “Komandytowa”, a w niej wszystko, co musisz wiedzieć o spółce komandytowej jako podatniku CIT.  

   

  Sprawozdanie z działalności spółki komandytowej

   

  Niektóre spółki komandytowe zobowiązane są również do przygotowania sprawozdania z działalności komplementariusza. Obowiązek ten, co do zasady, dotyczy spółek komandytowych, których wszystkimi komplementariuszami (czyli wspólnikami ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność) są spółki kapitałowe, S.K.A. lub ich odpowiedniki z innych państw. Od powyższej zasady istnieją jednak pewne wyjątki. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule Sprawozdanie z działalności spółki komandytowej – czy zawsze trzeba je sporządzić? 

   

  Czynności po zatwierdzeniu roku

   

  W ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego spółka zobowiązana jest złożyć sprawozdanie do Krajowego Rejestru Sądowego za pośrednictwem systemu s24 do tzw. Repozytorium Dokumentów Finansowych. Jak złożyć sprawozdanie przez Internet dowiesz się z artykułu Sprawozdanie finansowe spółki komandytowej przez Internet – jak je złożyć? 

   

   

  Oskar Dziok

  Michał Walczak

  Tagi sprawozdanie finansowe

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi sprawozdanie finansowe