Kacper Ziniak

  Kacper Ziniak

  Zapytaj eksperta

  07.05.2020

  Ile jest spółek komandytowo-akcyjnych?

  Ile jest spółek komandytowo-akcyjnych?

  Artykuł został przygotowany w oparciu o stan prawny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2020 r. Od dnia 1 stycznia bądź od 1 maja 2021 r. spółki komandytowe stały się podatnikami CIT, co powoduje, że informacje zawarte w niniejszym artykule przestały być aktualne. Jednakże niniejszy artykuł może okazać się pomocny do spraw i postępowań dotyczących okresu sprzed 1 stycznia 2021 roku, ponieważ do dochodów osiągniętych przez spółkę komandytową przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika CIT stosuje się regulacje zawarte w ustawach o PIT i CIT w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku CIT. Aktualne informacje dotyczące opodatkowania spółki komandytowej znajdziesz w artykułach CIT dla komandytowych – jaki jest ostateczny kształt ustawy?  oraz CIT w spółce komandytowej – na co zwrócić uwagę?.

   

  Rok 2013 okazał się rekordowy, jeśli chodzi o przyrost liczby spółek komandytowo-akcyjnych. W dniu 31 grudnia 2013 roku było zarejestrowanych 5.709 takich spółek, co oznacza, że w ciągu 2013 r. liczba S.K.A. wzrosła aż o 102,7%. Walnie przyczyniły się do tego zrealizowane przez Ministerstwo Finansów plany objęcia spółek komandytowo-akcyjnych podatkiem CIT, powiązane z przepisami przejściowymi, które pozwalały na przedłużenie możliwości korzystania ze zwolnienia podatkowego dla akcjonariuszy tych spółek nawet do 2015 roku w przypadku spółek z odpowiednio dostosowanym rokiem obrotowym.

   

   

  Warto przypomnieć, że poprzednich latach liczba spółek komandytowo-akcyjnych również rosła dynamicznie. W 2012 rokuzwiększyła się o 86,1%, w roku 2011 o 46,3%, a w 2010 o 47%.

   

  Natomiast rok 2014 roku, po raz pierwszy od 2002 roku, przyniósł spadek liczby spółek komandytowo-akcyjnych o 8,1%. Nie jest to zaskakujące w kontekście wprowadzenia od 1 stycznia 2014 r. opodatkowania tych spółek podatkiem dochodowym od osób prawnych, co spowodowało ucieczkę od tej formy prawnej najczęściej w kierunku spółki komandytowej, nadal korzystnie opodatkowanej. W latach 2015 – 2018 możemy zauważyć dalszy systematyczny spadek liczby spółek komandytowo – akcyjnych. Na koniec roku 2019 łączna liczba spółek komandytowo – akcyjnych wynosiła raptem 3.707. 

   

   Żródło: Główny Urząd Statystyczny, Zmiany strukturalne grup podmiotów gospodarki narodowej w rejestrze REGON.

   

  Tagi spółka komandytowo-akcyjna

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi spółka komandytowo-akcyjna