Paweł Skurzyński

    Paweł Skurzyński

    Zapytaj eksperta

    01.06.2011

    Czy jeżeli umowę spółki komandytowej ma zawrzeć jednoosobowa spółka z o.o. i osoba fizyczna, która jest Prezesem Zarządu tej spółki z o.o., to czy konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa przez tę spółką z o.o.?

    Czy jeżeli umowę spółki komandytowej ma zawrzeć jednoosobowa spółka z o.o. i osoba fizyczna, która jest Prezesem Zarządu tej spółki z o.o., to czy konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa przez tę spółką z o.o.?

    W sytuacji opisanej w pytaniu możemy mieć do czynienia z kilkoma wariantami:

     

    1. Osoba fizyczna jest jednocześnie jedynym wspólnikiem w jednoosobowej spółce z o.o. a zarazem jedynym członkiem jej zarządu (tj. zarząd składa się tylko z Prezesa Zarządu),
    2. Osoba fizyczna jest jednocześnie jedynym wspólnikiem w jednoosobowej spółce z o.o. ale nie jest jedynym członkiem jej zarządu (tj. np. oprócz Prezesa w skład zarządu wchodzi również Wiceprezes),
    3. Osoba fizyczna nie jest jedynym wspólnikiem w jednoosobowej spółce z o.o., ale jest jedynym członkiem jej zarządu (tj. zarząd składa się tylko z Prezesa Zarządu),
    4. Osoba fizyczna nie jest jedynym wspólnikiem w jednoosobowej spółce z o.o. i nie jest jedynym członkiem jej zarządu (tj. np. oprócz Prezesa w skład zarządu wchodzi również Wiceprezes).

    W wariancie opisanym w punkcie 1 nie jest konieczne udzielanie żadnego pełnomocnictwa. Choć może to wydawać się dziwne, ale umowa spółki komandytowej może być wówczas zawarta między osobą fizyczną a spółką z o.o., którą reprezentuje ta sama osoba fizyczna. Wynika to przepisu art. 210 §2 kodeksu spółek handlowych. Dodatkowym wymogiem w takiej sytuacji jest, by taka czynność została dokonana w formie aktu notarialnego, a notariusz zawiadomił sąd rejestrowy o tej czynności przesyłając sądowi wypis aktu notarialnego. Nie ma to jednak większego znaczenia w przypadku umowy spółki komandytowej, która i tak musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, a następnie zgłoszona do sądu rejestrowego.


    Natomiast w wariantach opisanych w punktach 2-4 niezbędne jest, by w imieniu spółki z o.o. działał pełnomocnik. Musi on zostać powołany uchwałą zgromadzenia wspólników tej spółki. Wynika to z przepisu art. 210 §1 kodeksu spółek handlowych. Uchwała ta musi zostać zaprotokołowana przez notariusza, ponieważ pełnomocnictwo do dokonania czynności w formie aktu notarialnego musi być również sporządzone w tej formie. Nie ma przeszkód, aby udzielenie pełnomocnictwa oraz zawarcie na jego podstawie umowy spółki komandytowej nastąpiło podczas jednej wizyty u notariusza. Zamiast pełnomocnika spółkę z o.o. może w tych sytuacjach reprezentować również rada nadzorcza, ale powoływanie takiej rady, zwłaszcza w jednoosobowych spółkach z o.o., jest rzadkością.


    Podobne zasady, choć niekiedy z pewnymi komplikacjami, obowiązują przy dokonywaniu zmian umowy spółki komandytowej. Piszemy o tym tutaj.

     

    Obejrzyj nasz film i przekonaj się, że warto założyć spółkę komandytową.

     

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi