Aleksander Gałek

    Aleksander Gałek

    Zapytaj eksperta

    27.05.2019

    Spółka komandytowa – optymalna forma działalności dla lekarzy

    Spółka komandytowa – optymalna forma działalności dla lekarzy

    Niestety, system publicznej opieki zdrowotnej i rosnąca biurokratyczna machina powodują, że lekarze są zabiegani, a przez to oddalają się od swoich pacjentów. Do prowadzenia praktyki zawodowej warto więc wybrać taką formę działalności, która pozwoli skoncentrować się na najważniejszym – czyli na pacjentach. Naszym zdaniem spółka komandytowa to najlepsza i najbezpieczniejsza forma prowadzenia działalności przez lekarzy. Dlaczego?

     

    Spółka komandytowa zapewnia bezpieczeństwo

     

    Przy odpowiedniej strukturze spółki komandytowej możliwe jest ograniczenie odpowiedzialności wspólników spółki komandytowej będących osobami fizycznymi za zobowiązania spółki. Taka sytuacja będzie miała miejsce wtedy gdy wspólnikiem ponoszącym nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki (komplementariuszem) zostanie spółka z o.o. O tym w jaki sposób można ograniczyć odpowiedzialność wspólników spółki komandytowej i zapewnić im bezpieczeństwo możesz przeczytać więcej w artykule Kto odpowiada za zobowiązania spółki komandytowej

     

    Spółka komandytowa jest korzystna podatkowo

     

    Spółka komandytowa jest transparentna podatkowo, co oznacza, że osiągnięty przez nią dochód jest opodatkowany jedynie na poziomie jej wspólników (proporcjonalnie do udziału w zysku), nie zaś na poziomie samej spółki. Oznacza to, że zysk spółki komandytowej przypadający na wspólników – osoby fizyczne opodatkowany jest wyłącznie podatkiem PIT. Jest to niewątpliwa przewaga spółki komandytowej nad spółką z o.o., w której najpierw podatek dochodowy płaci sama spółka, a następnie przy wypłacie dywidendy wspólnicy zobowiązani są zapłacić PIT.

     

    Brak podwójnego opodatkowania to niewątpliwy atut, który może pozwolić wspólnikom (lekarzom) zatrzymać więcej pieniędzy we własnej kieszeni.

     

    Jeżeli chcesz poznać więcej zalet jakie płyną z prowadzenia działalności w formie spółki komandytowej koniecznie zajrzyj do artykułu Jakie są zalety spółki komandytowej?

     

    Chcesz wiedzieć więcej na temat spółki komandytowej? Sprawdź najnowsze wydanie książki "Komandytowa" - jedyne na rynku praktyczne kompendium wiedzy o spółce komandytowej jako podatniku CIT. 

     

    Spółkę komandytową można dopasować do indywidualnych potrzeb

     

    Wspólnicy spółki komandytowej, dzięki korzystnym regulacjom zawartym w Kodeksie spółek handlowych, mają szerokie spektrum możliwości modyfikowania postanowień ustawowych. Stosownie do swoich potrzeb oraz doświadczenia biznesowego wspólnicy mogą ustalić takie kwestie jak liczba głosów, specjalne uprawnienia czy stosunek udziału w zyskach i stratach. Dzięki temu lekarze z różnym stażem pracy łatwo rozdzielą między siebie odpowiedzialność i wynagrodzą doświadczenie biznesowe czy zaangażowanie w sprawy spółki.

     

    Założenie spółki komandytowej

     

    Jeżeli chcesz się dowiedzieć w jaki sposób można w łatwy sposób założyć spółkę komandytową koniecznie zajrzyj do artykułu Jak założyć spółkę komandytową – krok po kroku albo skontaktuj się z nami !

     

    Przekształcenie w spółkę komandytową

     

    Praktyka lekarska prowadzona innej formie prawnej (np. w formie spółki z o.o., cywilnej czy jednoosobowej działalności) może przekształcić się w spółkę komandytową. W przypadku posiadania kontraktu z NFZ przy przekształceniu wystarczy z odpowiednim wyprzedzeniem zawiadomić odpowiedni oddział NFZ. Żadna szczególna zgoda od tej instytucji nie jest wymagana. Eksperci z Kancelarii PragmatIQ pomogą Ci przeprowadzić proces przekształcenia tak, aby przebiegł on sprawnie i nie obciążył Cię nadmiernymi kosztami.

     

    W międzyczasie może zainteresować Cię jeden z naszych krótkich i obrazowych filmików:

     

    Jak przekształcić firmę w spółkę komandytową?

     

     

    Jak przekształcić istniejąc spółkę z o.o. w spółkę komandytową?

     

     

    Natalia Chruścicka, Kamil Ekiert

    Tagi przekształcenie spółka komandytowa założenie spółki

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi przekształcenie spółka komandytowa założenie spółki