Tomasz Rutkowski

  Tomasz Rutkowski

  Zapytaj eksperta

  12.06.2014

  Spiesz się z przekształceniem w komandytową!

  Spiesz się z przekształceniem w komandytową!

  Lepiej pospieszyć się z przekształceniem w spółkę komandytową i zrealizować je do końca tego roku, ponieważ zmiany w przepisach podatkowych przewidziane od 1 stycznia 2015 r. będą je znacznie utrudniać.

   

  Przedsiębiorcy powinni spieszyć się z przeprowadzeniem procedury przekształcenia swoich spółek w spółki komandytowe, ponieważ wprowadzenie przez fiskusa od przyszłego roku zmian w prawie podatkowym będzie skutkować istotnymi obciążeniami podatkowymi wynikającymi z przeprowadzenia takiej restrukturyzacji. Rok 2014 stanowi ostatni moment na bezpodatkowe przekształcenie znacznej części spółek (w szczególności spółek z o.o.) w spółki komandytowe. Przedsiębiorcom, którzy do tej pory odkładali - ze względu na bieżące sprawy - przeprowadzenie przekształcenia w spółkę komandytową, doradzamy pilne rozpoczęcie działań w tym zakresie.

  Skąd ten pośpiech? Otóż, kwestia dotyczy sporu podatników z organami podatkowymi, który toczył się ostatnimi czasu o to, jak rozumieć pojęcie „niepodzielonych zysków”, od których w momencie przekształcenia spółki z o.o. (lub akcyjnej) w spółkę komandytową może pojawić się podatek u wspólników. Fiskus twierdził, że opodatkowany powinien być zarówno zysk z bieżącego roku, jak i zyski z lat ubiegłych przekazane na kapitał zapasowy lub rezerwowy (tzn. wszystko, co nie zostało wypłacone wspólnikom jako dywidenda). Z takim stanowiskiem nie zgadzają się sądy administracyjne, które konsekwentnie przyznają, że w świetle obowiązujących obecnie przepisów niepodzielone zyski to tylko te, w stosunku, do których nie była podjęta uchwała o ich rozdysponowaniu (niezależnie czy zostały przeznaczone do wypłaty, czy rozdysponowane na zasilenie kapitału zapasowego lub rezerwowego) - utrwaloną linię orzeczniczą prezentuje Naczelny Sąd Administracyjny m.in. w wyrokach z 26 czerwca 2014 r. (II FSK 1771/12), z 13 maja 2014 r. (II FSK 1398/12), czy z 10 kwietnia 2014 r. (II FSK 1079/12). W związku z tym, Ministerstwo Finansów uwzględniając niekorzystną dla fiskusa linię orzeczniczą sądów administracyjnych uznało, że zmieni przepisy, by jednoznacznie z nich wynikało, że również kwoty zgromadzone na kapitałach zapasowym i rezerwowym podlegają opodatkowaniu w momencie przekształcenia.

   

  Kolejna nowelizacja ustawy o PIT i CIT już została ogłoszona (dnia 3 października 2014 r.). Przepisy odnośnie zysków niepodzielonych wejdą w życie 1 stycznia 2015 r.

  Dlatego nie ma na co czekać! Teraz jest najlepszy moment na przekształcenie w spółkę komandytową. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci sprawnie przeprowadzić procedurę przekształcenia oraz uniknąć wielu często popełnianych przy tym błędów. Z naszą pomocą gładko przejdziesz przez proces przekształcenia, w żaden sposób nie komplikując bieżącej działalności Twojej spółki.

   

  AKTUALIZACJA: zapowiadane w niniejszym artykule przepis weszły w życie 1 stycznia 2015 r. Szerzej piszemy o nich na naszym nowym portalu w artykule Ważne zmiany w opodatkowaniu zysków na dzień przekształcenia. Zmiany te na pewno nie przekreślają możliwości przekształcenia spółki z o.o. lub akcyjnej z niepodzielonymi zyskami w spółkę komandytową. Niebawem napiszemy o tym szerzej, a w międzyczasie zapraszamy do kontaktu jeśli rozważasz przekształcenie w spółkę komandytową. Powiemy Ci jak to dobrze zrobić.


  Tomasz Rutkowski

  Tagi przekształcenie spółka komandytowa

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi przekształcenie spółka komandytowa