Paweł Skurzyński

  Paweł Skurzyński

  Zapytaj eksperta

  02.08.2011

  Czy w firmie spółki komandytowej, w której komplementariuszem jest spółka z o.o., mogą figurować inne słowa oprócz firmy spółki z o.o. i oznaczenia „spółka komandytowa”?

  Czy w firmie spółki komandytowej, w której komplementariuszem jest spółka z o.o., mogą figurować inne słowa oprócz firmy spółki z o.o. i oznaczenia „spółka komandytowa”?

  Tak, mogą.

   

  Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, gdy komplementariuszem jest inna osoba prawna (czyli np. spółka z o.o.) firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej oraz oznaczenie „spółka komandytowa”. Są to jednak wymogi minimalne, co oznacza, że firmę spółki komandytowej można wzbogacić o inne słowa czy to wskazujące na przedmiot działalności spółki, miejsce jej prowadzenia czy to zupełnie fantazyjne. Jako przykład można podać następujące brzmienia firmy spółki komandytowej (przy założeniu, że komplementariuszem jest spółka ABC sp. z o.o.):

   

  ABC sp. z o.o. Poznań sp.k.

  ABC sp. z o.o. Wielkopolska sp.k.

  ABC sp. z o.o. Nieruchomości sp.k.

  ABC sp. z o.o. Hurtownia Materiałów Budowlanych sp.k.

  ABC sp. z o.o. Litex sp.k.

   

  Możliwe, choć rzadziej spotykane, jest również dodanie dodatkowych słów na początku firmy, tj. np. Hurtownia Materiałów Budowlanych, ABC sp. z o.o. sp.k. Nie jest natomiast możliwe, by firma spółki komandytowej brzmiała np. ABC Hurtownia Materiałów Budowlanych sp. z o.o. sp.k., bowiem takie rozwiązanie wprowadza w błąd co do brzmienia firmy spółki z o.o. będącej komplementariuszem. Nie jest również możliwe, by firma spółki komandytowej brzmiała ABC Hurtownia Materiałów Budowlanych sp.k., ponieważ musi się w niej znaleźć pełne brzmienie firmy komplementariusza obejmujące również określenie formy prawnej komplementariusza, tj. spółka z o.o.

  Tagi firma spółka komandytowa

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  Tel. 61 8 618 000

  kancelaria@pragmatiq.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  tel.: 61 8 618 000

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail

  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi firma spółka komandytowa