Karolina Kulińska-Polak

    Karolina Kulińska-Polak

    Zapytaj eksperta

    17.05.2018

    Zakaz handlu w niedziele i święta – czy dotyczy wspólników spółek komandytowych?

    Zakaz handlu w niedziele i święta – czy dotyczy wspólników spółek komandytowych?

    Jeżeli spółka komandytowa prowadzi placówkę handlową, to pojawia się pytanie czy wspólnicy spółki mogą osobiście prowadzić handel w tej placówce w niedziele i święta tak jak mogą robić to osoby prowadzące placówkę handlową w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

     

    Zakaz pracy w handlu w niedzielę przez osoby zatrudnione

     

    Co do zasady, zakazane jest powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu na innej podstawie wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedzielę. Oznacza to zakaz podejmowania tych czynności przez osoby zatrudnione, zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych (tj. umowy zlecenie, umowy o dzieło).

     

    Prowadzenie handlu przez jednoosobowego przedsiębiorcę

     

    Ustawa przewiduje szereg wyłączeń. Jednym z nich jest prowadzenie handlu przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście. Oznacza to, że jednoosobowy przedsiębiorca może w niedziele i święta prowadzić handel. Pod warunkiem jednak, że robi to osobiście. Bowiem powierzanie pracownikom prowadzenia czynności związanych z handlem w niedziele i święta jest już niedopuszczalne.

     

    Prowadzenie handlu przez wspólnika spółki

     

    Ustawa nie reguluje natomiast w żaden szczególny sposób statusu wspólników spółek, w tym wspólników spółek komandytowych, które prowadzą placówki handlowe. W związku z tym, jeżeli nie obejmują takich spółek inne wyłączenia wskazane w art. 6 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta (dotyczące np. aptek czy stacji benzynowych), to wspólnik spółki komandytowej nie ma możliwości prowadzenia handlu w niedziele i święta nawet jeśli robiłby to osobiście.

     

    Karolina Matkowska

    Powrót

    Tagi spółka komandytowa wspólnik

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi spółka komandytowa wspólnik