17.05.2018

  Zakaz handlu w niedziele i święta – czy dotyczy wspólników spółek komandytowych?

  Zakaz handlu w niedziele i święta – czy dotyczy wspólników spółek komandytowych?

  Jeżeli spółka komandytowa prowadzi placówkę handlową, to pojawia się pytanie czy wspólnicy spółki mogą osobiście prowadzić handel w tej placówce w niedziele i święta tak jak mogą robić to osoby prowadzące placówkę handlową w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

   

  Zakaz pracy w handlu w niedzielę przez osoby zatrudnione

   

  Co do zasady, zakazane jest powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu na innej podstawie wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedzielę. Oznacza to zakaz podejmowania tych czynności przez osoby zatrudnione, zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych (tj. umowy zlecenie, umowy o dzieło).

   

  Prowadzenie handlu przez jednoosobowego przedsiębiorcę

   

  Ustawa przewiduje szereg wyłączeń. Jednym z nich jest prowadzenie handlu przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście. Oznacza to, że jednoosobowy przedsiębiorca może w niedziele i święta prowadzić handel. Pod warunkiem jednak, że robi to osobiście. Bowiem powierzanie pracownikom prowadzenia czynności związanych z handlem w niedziele i święta jest już niedopuszczalne.

   

  Prowadzenie handlu przez wspólnika spółki

   

  Ustawa nie reguluje natomiast w żaden szczególny sposób statusu wspólników spółek, w tym wspólników spółek komandytowych, które prowadzą placówki handlowe. W związku z tym, jeżeli nie obejmują takich spółek inne wyłączenia wskazane w art. 6 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta (dotyczące np. aptek czy stacji benzynowych), to wspólnik spółki komandytowej nie ma możliwości prowadzenia handlu w niedziele i święta nawet jeśli robiłby to osobiście.

   

  Karolina Matkowska

  Tagi spółka komandytowa wspólnik

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi spółka komandytowa wspólnik