Wojciech Czernik

    Wojciech Czernik

    Zapytaj eksperta

    12.01.2015

    Kto i w jaki sposób powinien zapłacić podatek od niepodzielonych zysków przy przekształceniu spółki z o.o. w spółkę komandytową?

    Podatek od niepodzielonych zysków obciąża wspólników przekształcanej spółki z o.o. ale powinien być wpłacony do urzędu skarbowego przez spółkę komandytową.


    Przy przekształceniu spółki z o.o. w spółkę komandytową u wspólników może powstać przychód z tzw. niepodzielonych zysków (art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT). Zgodnie z brzmieniem przepisów obowiązującym od 1.01.2015 r. niepodzielone zyski obejmują zarówno zysk z bieżącego roku, jak i zyski z lat ubiegłych przekazane na kapitał zapasowy lub rezerwowy.


    Przychód z tytułu niepodzielonych zysków powstaje w momencie przekształcenia, czyli w chwili wpisania spółki komandytowej do KRS. Kwota niepodzielonych zysków przypadająca na każdego wspólnika powinna zostać obliczona w proporcji odpowiadającej wysokości posiadanych przez wspólnika udziałów w spółce z o.o. Przychód ten opodatkowany jest 19 % zryczałtowanym podatkiem. Płatnikiem podatku z tego tytułu jest spółka komandytowa (art. 41 ust. 4c ustawy o PIT). W konsekwencji wspólnicy jako podatnicy faktycznie ponoszą ciężar opodatkowania i zobowiązani są wpłacić podatek na rachunek spółki komandytowej, natomiast spółka komandytowa jako płatnik ma obowiązek przekazać kwotę podatku do urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym nastąpiło przekształcenie.

     

    W praktyce możliwa jest również sytuacja, w której spółka komandytowa z własnych środków przeleje na rzecz urzędu skarbowego zryczałtowany podatek i wykaże z tego tytułu należność wobec wspólników (wspólnicy będą zobowiązani do zwrotu podatku, który spółka zapłaciła „za nich”), a rozliczenie tej należności nastąpi np. przy wypłacie wspólnikom zysku lub w momencie przekazania pierwszej zaliczki na poczet zysku. Mimo, że takie rozwiązanie nie wynika wprost z przepisów, naszym zdaniem jest dopuszczalne.


    Ponadto spółka komandytowa będzie zobowiązana do końca stycznia następnego roku złożyć deklarację PIT-8AR, w której wykaże kwoty pobranego podatku. Wspólnicy przekształcanej spółki nie składają dodatkowo zeznania związanego z tym podatkiem ani nie wykazują go w żadnej deklaracji PIT.


    Maria Kopówka

     

    Obejrzyj też nasz film, by dowiedzieć się ja przekształcić Twoją spółkę w spółkę komandytową.

     

    Powrót

    Tagi przekształcenie zysk

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi przekształcenie zysk