Aleksander Gałek

    Aleksander Gałek

    Zapytaj eksperta

    02.12.2011

    Czy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą i jednocześnie będąc wspólnikiem w spółce komandytowej muszę opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne (NFZ) w podwójnej wysokości?

    Tak, będzie miał Pan obowiązek uiszczać składkę na ubezpieczenie zdrowotne zarówno z tytułu prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej, jak i bycia wspólnikiem w spółce komandytowej.


    W odniesieniu do ubezpieczenia zdrowotnego nie ma bowiem - w przeciwieństwie do zasad opłacania składek na ubezpieczenie społeczne (ZUS), o który pisaliśmy tutaj - możliwości wyboru działalności, z której opłaca się składkę.


    Co więcej, zgodnie z art. 82 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, gdyby był Pan wspólnikiem kilku spółek komandytowych (a także innych spółek osobowych lub jednoosobowej spółki z o.o.) składkę na ubezpieczenie zdrowotne należałoby opłacać odrębnie od każdej z tych spółek.

    W przypadku wspólnika spółki komandytowej podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw – jej aktualną wysokość można znaleźć tutaj. Kwota miesięcznej składki wynosi 9 % podstawy.


    Warto jednak pamiętać, że jeśli spółka komandytowa i działalność gospodarcza będą przynosiły dochód powodujący konieczność zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych, to tylko ok. 14 % kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne będzie rzeczywistym obciążeniem finansowym.


    Zgodnie bowiem z art. 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należny podatek dochodowy jest pomniejszany o kwotę zapłaconych składek, nie przekraczających jednak 7,75 % podstawy ich wymiaru.

     

    Aleksander Gałek

    Tagi składki ZUS spółka komandytowa

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi składki ZUS spółka komandytowa