Dominika Widła

    Dominika Widła

    Zapytaj eksperta

    09.07.2014

    Czy osoba, która kiedyś była lub nadal jest wspólnikiem w spółce komandytowej, może przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej korzystać z tzw. małego ZUS-u?

    Osoba, która zakłada jednoosobową działalność gospodarczą i jest nadal wspólnikiem w spółce komandytowej nie może korzystać z tzw. małego ZUS-u. Natomiast osoba, która kiedyś była wspólnikiem w spółce komandytowej nie może korzystać z tzw. małego ZUS-u, jeżeli nie upłynęło jeszcze 60 miesięcy od momentu, gdy przestała być tym wspólnikiem.


    Tzw. mały ZUS, to prawo początkujących przedsiębiorców do opłacania przez pierwsze dwa lata działalności niższych składek na ubezpieczenie społeczne. Wówczas składki opłaca się od obniżonej podstawy wymiaru, tj. od 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2014 składki wyliczane w ten sposób wynoszą 431,18 zł z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym albo 414,85 zł bez ubezpieczenia chorobowego).

     

    W myśl ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 8 ust. 6 pkt 4) wspólnicy spółki komandytowej traktowani są tak jak osoby prowadzące działalność gospodarczą. Natomiast, zgodnie z art. 18a ust. 2 pkt 1 tej ustawy, opłacać tzw. małego ZUSu nie mogą osoby fizyczne, które prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą w przeciągu ostatnich 60 miesięcy. Skoro więc osoba, która jest wspólnikiem w spółce komandytowej lub była nim nie dawniej niż 60 miesięcy temu, uznawana jest za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, to przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej nie może skorzystać z małego ZUS-u.Takie stanowisko prezentował również Zakład Ubezpieczeń Społecznych w pismach o sygn. WPI/200000/451/1398/2013, WPI/200000/451/586/2011, WPI/200000/451/865/2013.


    Dominika Widła

     

     

    Tagi składki ZUS spółka komandytowa

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi składki ZUS spółka komandytowa