Karolina Kulińska-Polak

    Karolina Kulińska-Polak

    Zapytaj eksperta

    22.07.2011

    Czy członkowie zarządu sp. z o.o. będącej komplementariuszem w sp.k., mogą podpisać umowę najmu nieruchomości między spółką z o.o. jako wynajmującym a spółką komandytową jako najemcą?

    Tak, jest to dopuszczalne.

     

    Kodeks spółek handlowych wprowadza co prawda wymóg reprezentacji spółki z o.o. przez pełnomocnika powołanego uchwałą wspólników lub przez radę nadzorczą przy zawieraniu umowy między spółką a członkiem jej zarządu. Jednakże w opisanym przypadku umowa najmu nie zostanie zawarta między spółką z o.o. a członkami jej zarządu występującymi we własnym imieniu, lecz między spółką komandytową a spółką z o.o. występującymi jako osobne podmioty obrotu prawnego będące jedynie reprezentowane przez te same osoby. W związku z tym nie zachodzi konieczność wyznaczania pełnomocnika, o którym mowa w art. 210 §1 kodeksu spółek handlowych, albo angażowania w podpisywanie umowy rady nadzorczej.

     

    O zbliżonych problemach piszemy również tutaj i tutaj.

    Tagi komplementariusz spółka komandytowa

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi komplementariusz spółka komandytowa