Dominika Widła

    Dominika Widła

    Zapytaj eksperta

    16.04.2014

    Czy będąc wspólnikiem tzw. menadżerskiej spółki komandytowej mogę opodatkować swoje dochody z tej spółki stawką liniową?

    Nie. Dochody z tzw. spółki menadżerskiej nie mogą być opodatkowane stawką liniową.


    Spółka menadżerska to spółka osobowa, która w zakresie swojej działalności ma wszelkiego rodzaju usługi zarządzania, które wykonuje za pośrednictwem wspólników – osób fizycznych.

    Zgodnie z art. 10 pkt 1 ustawy o PIT możemy wyróżnić 9 różnych źródeł przychodów, a wśród nich m.in. działalność wykonywaną osobiście oraz pozarolniczą działalność gospodarczą. Stawką liniową można zaś objąć tylko dochody ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykonywanie usług zarządzania zaliczane jest natomiast w ustawie o PIT do źródła przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

     

    Warto przypomnieć, że same spółki komandytowe oraz inne spółki osobowe nie są podatnikami podatków dochodowych (PIT i CIT). Opodatkowanie występuje bezpośrednio na poziomie wspólników. Można powiedzieć, że z podatkowego punktu widzenia spółka osobowa jest transparentna i  dochód spółki jest od razu dochodem wspólnika (w proporcji wynikającej z jego prawa do udziału w zysku spółki).

    To, że dochód jest uzyskiwany za pośrednictwem spółki komandytowej (albo innej spółki osobowej) nie ma wpływu na „podatkowy charakter” tego dochodu (m.in. na zakwalifikowanie do źródła przychodu czy objęcie zwolnieniem). Na przykład, jeśli spółka uzyskuje dochody z kapitałów pieniężnych, to z podatkowego punktu widzenia wspólnicy (w proporcji wynikającej z umowy spółki) uzyskują dochody z kapitałów pieniężnych. Podobnie, jeżeli spółka uzyskuje dochody z działalności wykonywanej osobiście w postaci świadczenia usług zarządzania to z podatkowego punktu widzenia wspólnicy uzyskują dochody z działalności wykonywanej osobiście.

    Stanowisko to potwierdza m.in. uchwała NSA z dn. 26 kwietnia 2010 r. (sygn. II FPS 10/09). Stwierdzono w niej, że kontrakty menadżerskie są umowami pomiędzy dwoma podmiotami cywilnoprawnymi. W myśl tego stanowiska istotą kontraktu menedżerskiego jest samodzielne, czyli pozbawione podległości zarządzanie przedsiębiorstwami, albo innymi podmiotami, przez menedżerów.

    Biorąc powyższe pod uwagę, dochody za spółki menadżerskiej zaliczyć musimy do przychodów z działalności wykonywanej osobiście i opodatkować na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej 18%/32%.

    Dominika Widła

    Tagi PIT spółka komandytowa

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi PIT spółka komandytowa