Aleksander Gałek

    Aleksander Gałek

    Zapytaj eksperta

    07.02.2022

    Zbycie udziału w spółce komandytowej – czy podlega PCC?

    Zbycie udziału w spółce komandytowej – czy podlega PCC?

    Czy zbycie ogółu praw i obowiązków (udziału) wspólnika spółki komandytowej zawsze wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? W poniższym artykule wskazujemy, że niekoniecznie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się kiedy nie zapłacisz PCC.

     

    Umowa sprzedaży czy umowa odpłatnego zbycia

     

    Istota problemu sprowadza się do analizy czy dana umowa, której przedmiotem jest przeniesienie (zbycie) ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce osobowej powinna być kwalifikowana jako umowa sprzedaży, czy może powinno się ją określić jako umowę odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika odrębnie uregulowaną w Kodeksie spółek handlowych.

     

    Umowa sprzedaży jest to umowa, przez którą sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Stosujemy tu również odpowiednio przepisy o sprzedaży praw. Oznacza to, że istotą umowy sprzedaży prawa jest zbycie przez sprzedawcę na rzecz kupującego praw w zamian za stosowne wynagrodzenie (cenę). Więcej o sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika przeczytasz w artykule Jak sprzedać udział w spółce komandytowej? 

     

    Pojawiają się jednak poglądy, że inaczej należy kwalifikować umowę zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej (w tym komandytowej). Skutkiem takiej umowy jest bowiem nie tylko przeniesienie praw związanych z uczestnictwem w spółce, ale również przeniesienie obowiązków ściśle z nim związanych. Warto również zauważyć, że nabywca ogółu praw i obowiązków odpowiada solidarnie ze zbywcą za zobowiązania związane z uczestnictwem w spółce. W konsekwencji wyciągany jest wniosek, że nie należy utożsamiać umowy sprzedaży z umową odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej.

     

    Odpłatne zbycie OPiO a PCC

     

    Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko czynności wymienione wprost w ustawie o PCC, w tym w między innymi umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Ustawa o PCC nie wymienia natomiast w katalogu czynności opodatkowanych umowy odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków.

     

    Jeżeli zatem przyjąć, że umowa odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków jest czym innym niż umowa sprzedaży ogółu praw i obowiązków, nie będzie ona objęta obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Warto jednak pamiętać, że sporządzając umowę zbycia ogółu praw i obowiązków należy wyraźnie wskazać zamiar stron umowy, aby nie uniknąć ewentualnych wątpliwości, czy zawarta umowa nie jest w rzeczywistości umową sprzedaży.

     

    Stanowisko organów podatkowych

     

    Jak do kwestii opodatkowania PCC umów zbycia OPiO podchodzą organy podatkowe? W ostatnim czasie można zauważyć, że stanowisko organów jest korzystne dla podatników. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 9 sierpnia 2019 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.120.2019.1.MZA, uznał, że jeśli do przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej dochodzi na podstawie umowy, o której mowa w art. 10 K.s.h. (tj. odpłatnej umowy o przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika), to umowa ta jako niemieszcząca się w zamkniętym katalogu czynności podlegających PCC - nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem. Podobne stanowisko zostało przedstawione w interpretacjach indywidualnych Dyrektora KIS z dnia 7 maja 2019 r., nr 0111-KDIB4.4014.67.2019.1.BB, czy z dnia 28 grudnia 2018 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.234.2018.1.SK.

     

    Każdorazowo warto jednak rozważyć wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przez Dyrektora KIS, zwłaszcza przy transakcjach, w których cena za nabywany ogół praw i obowiązków jest wysoka.

     

    Więcej na temat obowiązków podatkowych przy zbyciu ogółu praw i obowiązków można przeczytać na naszym portalu Doradzamy.to w artykule Jaki jest podatek przy sprzedaży firmy? 

     

    Michał Walczak

    Jan Kacprzak

    Tagi ogół praw i obowiązków PCC udziały,

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail

    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi ogół praw i obowiązków PCC udziały,