Dominika Jaszczyk

  Dominika Jaszczyk

  Zapytaj eksperta

  28.04.2020

  Opodatkowanie dochodów wspólników spółki komandytowej mieszkających za granicą

  Opodatkowanie dochodów wspólników spółki komandytowej mieszkających za granicą

  Osoba stale zamieszkująca w innym niż Polska państwie zasadniczo powinna rozliczać się w Polsce tylko od dochodów osiągniętych na terytorium Polski, natomiast w państwie swojej rezydencji powinna rozliczać podatek od wszystkich swoich dochodów, niezależnie od miejsca ich osiągnięcia. Taki system rozliczeń prowadzi do dwukrotnego opodatkowania tego samego dochodu w obu państwach, dlatego Polska zawarła szereg umów międzynarodowych, których celem jest przeciwdziałanie temu zjawisku. To właśnie w tych umowach należy szukać odpowiedzi na pytanie w którym kraju opodatkowane będą dochody osiągane z polskiej sp.k.

   

  Spółka jako zakład

   

  Spółka komandytowa, zgodnie z terminologią stosowaną w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, jest zakładem prowadzonym przez wspólników na terytorium Polski (zakład definiowany jest, jako stała placówka, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa). Zgodnie zaś z postanowieniami umów zawartych przez Polskę dochody, które można przypisać do zakładu będą opodatkowane wyłącznie w państwie, w którym ten zakład się znajduje. W omawianym przypadku dochody spółki komandytowej będą zawsze opodatkowane w Polsce, nawet gdy wspólnikiem jest rezydent innego państwa.

   

  Nie zawsze można uniknąć podwójnego opodatkowania

   

  Należy pamiętać, że powyższe reguły są wyjątkiem od zasady. Podwójne opodatkowanie może się pojawić w przypadku rezydentów państw, z którymi Polska nie zawała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Pełną listę zawartych przez Polskę umów można znaleźć na stronie Wykaz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

   

  Paweł Malewski

  Tagi PIT spółka komandytowa

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi PIT spółka komandytowa