Osoba stale zamieszkująca w innym niż Polska państwie zasadniczo powinna rozliczać się w Polsce tylko od dochodów osiągniętych na terytorium Polski, natomiast w państwie swojej rezydencji powinna rozliczać podatek od wszystkich swoich dochodów, niezależnie od miejsca ich osiągnięcia. Taki system rozliczeń prowadzi do dwukrotnego opodatkowania tego samego dochodu w obu państwach, dlatego Polska zawarła szereg umów międzynarodowych, których celem jest przeciwdziałanie temu zjawisku. To właśnie w tych umowach należy szukać odpowiedzi na pytanie w którym kraju opodatkowane będą dochody osiągane z polskiej sp.k.
Spółka jako zakład
Spółka komandytowa, zgodnie z terminologią stosowaną w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, jest zakładem prowadzonym przez wspólników na terytorium Polski (zakład definiowany jest, jako stała placówka, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa). Zgodnie zaś z postanowieniami umów zawartych przez Polskę dochody, które można przypisać do zakładu będą opodatkowane wyłącznie w państwie, w którym ten zakład się znajduje. W omawianym przypadku dochody spółki komandytowej będą zawsze opodatkowane w Polsce, nawet gdy wspólnikiem jest rezydent innego państwa.
Nie zawsze można uniknąć podwójnego opodatkowania
Należy pamiętać, że powyższe reguły są wyjątkiem od zasady. Podwójne opodatkowanie może się pojawić w przypadku rezydentów państw, z którymi Polska nie zawała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Pełną listę zawartych przez Polskę umów można znaleźć na stronie Wykaz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Paweł Malewski