Wojciech Kaptur

  Wojciech Kaptur

  Zapytaj eksperta

  05.10.2015

  W którym kraju należy opłacać składki ZUS, gdy jest się wspólnikiem w polskiej sp.k. i jednocześnie pracuje się w innym kraju UE?

  W którym kraju należy opłacać składki ZUS, gdy jest się wspólnikiem w polskiej sp.k. i jednocześnie pracuje się w innym kraju UE?

  Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak opłaca składki komandytariusz lub komplementariusz, który jest jednocześnie zatrudnony za grnicą!

   

  Wspólnik spółki komandytowej podlega ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu tak, jak osoba, która prowadzi działalność gospodarczą. Więcej na ten temat przeczytać można w artykule Jakie składki ZUS musi płacić wspólnik spółki komandytowej?

   

  Sytuacja komplikuje się, gdy osoba będąca wspólnikiem polskiej spółki komandytowej jednocześnie pracuje w innym kraju Unii Europejskiej. W którym kraju powinna się rozliczać ze składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne? Kwestię tę regulują przepisy unijne. Zgodnie z nimi, osoby aktywne zawodowo jednocześnie w kilku państwach UE podlegają ustawodawstwu tylko jednego z nich.

   

  Osoba, która mieszka za granicą, a jest wspólnikiem w polskiej spółce komandytowej powinna zatem zwrócić się do odpowiedniej instytucji w swoim miejscu zamieszkania o ustalenie właściwego ustawodawstwa. Instytucja ta ma wówczas obowiązek wydania dokumentu A-1, który jest podstawą do wyłączenia z ubezpieczeń w innych państwach.

   

  Zasada ta dotyczy też innych tytułów do opłacania składek w różnych państwach (np. prowadzenie działalności gospodarczej, bycie wspólnikiem w spółce jawnej czy w jednoosobowej spółce z o.o.).

   

  Magdalena Bobowicz

   

  Tagi składki ZUS wspólnicy

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi składki ZUS wspólnicy