31.07.2011

  W której dokładnie chwili powstaje spółka komandytowa? Czy jest to chwila dokonania wpisu w rejestrze przedsiębiorców KRS czy dopiero chwila uprawomocnienia się postanowienia sądu o wpisie?

  W której dokładnie chwili powstaje spółka komandytowa? Czy jest to chwila dokonania wpisu w rejestrze przedsiębiorców KRS czy dopiero chwila uprawomocnienia się postanowienia sądu o wpisie?

  Spółka komandytowa powstaje z chwilą wpisania jej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego niezależnie od tego kiedy uprawomocni się postanowienie o dokonaniu wpisu. Istotna jest zatem chwila dokonania technicznej czynności wprowadzenia wpisu o spółce komandytowej do informatycznego systemu Krajowego Rejestru Sądowego. O tym jaka była to chwila dowiadujemy się z zaświadczenia o dokonaniu wpisu, które otrzymujemy z sądu rejestrowego łącznie z odpisem postanowienia o wpisie. W tym zaświadczeniu chwila dokonania wpisu określona jest z dokładnością co do sekundy.

   

  Oczywiście wpis w systemie informatycznym dokonywany jest na podstawie postanowienia sądu, wydanego zazwyczaj dzień lub dwa przed datą dokonania wpisu. Jednakże data wydania tego postanowienia jak i data jego uprawomocnienia się nie jest miarodajna dla powstania spółki komandytowej. Chwilą tą, jak już wspomniano wyżej, jest chwila wpisania spółki do rejestru przedsiębiorców KRS. Sąd nie musi czekać z wpisem na uprawomocnienie się postanowienia o wpisie, ponieważ zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego takie postanowienie jest natychmiast wykonalne. Jest to rozwiązanie korzystne dla osób składających wniosek o rejestrację spółki komandytowej, ponieważ dzięki temu wpis następuje szybciej, bez konieczności oczekiwania na uprawomocnienie się postanowienia, zwłaszcza, że w absolutnej większości przypadków postanowienie jest w pełni zgodne z wnioskiem, a zatem i tak nikt go nie zaskarża.

   

  Obejrzyj nasz film i przekonaj się, że warto założyć spółkę komandytową.

   

  Tagi umowa spółki komandytowej zakładanie spółki

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi umowa spółki komandytowej zakładanie spółki