Aleksander Gałek

    Aleksander Gałek

    Zapytaj eksperta

    11.08.2011

    W jaki sposób wypłacić wspólnikom spółki komandytowej pieniądze, jeżeli spółka ma wysoką amortyzację i w związku z tym w sprawozdaniu finansowym nie wykazuje zysku, ale dysponuje wolnymi środkami pieniężnymi?

    Wypłacenie takich środków pieniężnych możliwe jest co najmniej na dwa sposoby.


    Pierwszy z nich, to obniżenie wkładu wspólnika do spółki i wypłacenie mu wartości obniżenia wkładu. Wymaga to niestety zmiany umowy spółki i ujawnienia tej zmiany w KRS. Co więcej będzie to możliwe tylko w spółkach, do których wspólnicy wnieśli wysokie wkłady. Należy przy tym pamiętać (w przypadku obniżenia wkładu komandytariusza), żeby nie obniżyć wkładu poniżej kwoty sumy komandytowej, aby nie spowodować tym samym przywrócenia osobistej odpowiedzialności komandytariusza za zobowiązania spółki komandytowej.

     

    Drugim sposobem jest natomiast wypłacenie wspólnikom odsetek od ich udziału kapitałowego w spółce. Zgodnie bowiem z art. 53 kodeksu spółek handlowych, stosowanym również do spółki komandytowej, wspólnik ma prawo żądać corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego, nawet gdy spółka poniosła stratę. Co prawda 5% to nie dużo, niemniej jednak, jeżeli jest taka potrzeba, nic nie stoi na przeszkodzie, by wspólnicy w umowie spółki określili wyższy procent, odpowiedni do tego jakie kwoty mogą i chcieliby ze spółki wypłacić.

     

    W tym w jaki sposób opodatkowana jest wypłata odsetek od udziału kapitałowego możecie Państwo przeczytać w artykule W jaki sposób należy opodatkować należne wspólnikowi spółki komandytowej odsetki od udziału kapitałowego?

    Tagi spółka komandytowa zysk

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi spółka komandytowa zysk