
W pierwszej kolejności powinien Pan założyć spółkę z o.o. Spółkę taką może Pan zawiązać nawet jednoosobowo (choć nie jest to optymalnym rozwiązaniem) oraz objąć w niej funkcję Prezesa Zarządu. Ewentualnie może Pan wykorzystać już istniejącą spółkę z o.o.
Następnym krokiem powinno być zawarcie umowy spółki komandytowej, której stronami będą: Pan oraz nowo zawiązana spółka z o.o. Najkorzystniejszym dla Pana rozwiązaniem będzie, jeśli w spółce komandytowej zostanie Pan komandytariuszem, natomiast spółka z o.o. uzyska status komplementariusza, a więc wspólnika prowadzącego sprawy spółki oraz ją reprezentującego. W takiej sytuacji zarządzając spółką z o.o. - jako jej Prezes Zarządu – będzie mógł Pan faktycznie kierować działalnością spółki komandytowej.Jeżeli zależy Panu na wniesieniu do spółki komandytowej majątku, który służy Panu obecnie do prowadzenia działalności, a więc jest Pana przedsiębiorstwem, należy w umowie spółki wskazać, iż wkładem wnoszonym przez Pana do spółki będzie właśnie to przedsiębiorstwo, które w wyniku aportu stanie się własnością spółki komandytowej.
Następnie po zawiązaniu spółki komandytowej i wniesieniu do niej przedsiębiorstwa, może Pan zakończyć już prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą.
Obejrzyj nasz film i przekonaj się, że warto założyć spółkę komandytową.
Aleksander Gałek