Na podstawie art. 53 w zw. z art. 103 kodeksu spółek handlowych (ksh) wspólnik w spółce komandytowej ma prawo żądać corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego, nawet gdy spółka poniosła stratę.
Odsetki wypłacane z tego tytułu stanowią, zdaniem organów podatkowych (m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Opolu z 16.08.2000 r. sygn. PF-II-005/15/GA/04), przychód z tzw. innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Oznacza to w praktyce, że przychód z odsetek wypłacanych od udziału kapitałowego będzie opodatkowany według skali podatkowej bez możliwości wyboru tzw. stawki liniowej i nie będzie mógł być rozliczony łącznie z przychodami i kosztami z działalności gospodarczej. Przykładowo przychodu z odsetek wypłacanych na podstawie art. 53 w zw. art. 103 ksh nie będzie można pomniejszyć o stratę z działalności gospodarczej.
Warto też podkreślić, że analizowane odsetki nie stanowią przychodu z kapitałów pieniężnych (jak np. odsetki od pożyczki udzielonej spółce przez wspólnika). W konsekwencji, spółka komandytowa wypłacająca wspólnikowi odsetki od jego udziału kapitałowego nie będzie pełniła roli płatnika (tj. nie będzie zobowiązana do obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku do urzędu skarbowego). Wspólnik będzie więc zobowiązany do samodzielnego wykazania tego przychodu w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-36 w części D, w wierszu 8 Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 7 (w tym emerytury - renty z zagranicy).
Należy również pamiętać, że odsetki wypłacane od udziału kapitałowego nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów wspólników (art. 23 ust.1 pkt 9 ustawy o PIT i art. 16 ust 1 pkt 13 ustawy o CIT).
Wspólnicy mogą w umowie spółki wyłączyć prawo do żądania odsetek od ich udziałów kapitałowych. Nie wywoła to po ich stronie żadnych negatywnych skutków podatkowych.
Wojciech Kaptur, Piotr Klebieko