
Zasadą jest, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przy zawieraniu i zmianie wszelkich umów jest reprezentowana przez jej zarząd. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku umów zawieranych między sp. z o.o., a członkiem jej zarządu. Dotyczy to także umowy spółki komandytowej, w której członek zarządu spółki z o.o. będzie również komandytariuszem.
Powołanie pełnomocnika przez zgromadzenie wspólników
Przy zawieraniu umowy spółki komandytowej, w której wspólnikami będą spółka z o.o. oraz członek jej zarządu, spółka z o.o. powinna być reprezentowana przez pełnomocnika powołanego uchwałą wspólników albo przez radę nadzorczą. W praktyce mniejsze spółki rzadko posiadają radę nadzorczą, co skutkuje obowiązkiem powołania pełnomocnika. Więcej na temat reprezentowania spółki z o.o. przy zawieraniu umowy spółki komandytowej przeczytasz w naszym artykule Kto reprezentuje spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przy zawieraniu i zmianie umowy spółki komandytowej?
Ustanowienie pełnomocnika – do konkretnej umowy czy wielu umów?
Przy powoływaniu pełnomocnika do reprezentowania spółki z o.o. mogą pojawić się wątpliwości czy pełnomocnik może reprezentować spółkę tylko przy jednej, konkretnej umowie z członkiem zarządu spółki czy można go powołać do zawierania wielu umów tego samego rodzaju. Wątpliwości te rozstrzygnął Sąd Najwyższy uchwałą z dnia 30 stycznia 2019 roku, III CZP 71/18, wskazując, że pełnomocnictwo do zawarcia umowy z członkiem zarządu spółki z o.o. może być rodzajowe, tzn. na podstawie jednego pełnomocnictwa pełnomocnik może reprezentować spółkę przy wielu umowach zawieranych pomiędzy spółką a członkiem jej zarządu.
Wpływ uchwały na zawieranie umów spółek komandytowych
Powyższa uchwała SN pozwala na podjęcie uchwały w sprawie powołania pełnomocnika do zawierania i wielokrotnego zmieniania umowy spółki komandytowej. Oznacza to, że dopuszczalne jest szerokie wskazanie zakresu pełnomocnictwa, które będzie również ważne i skuteczne przy późniejszych zmianach umowy spółki komandytowej. Takie rozwiązanie z pewnością ułatwi funkcjonowanie spółki i pozwoli na zminimalizowanie kosztów notarialnych.
Przyjmuje się bowiem, że pełnomocnictwo od spółki z o.o. do zawierania i dokonywania zmiany umowy spółki komandytowej z członkiem jej zarządu powinno być udzielone w formie aktu notarialnego. Ograniczenie pełnomocnictwa tylko do pojedynczej zmiany umowy spółki wiąże się z koniecznością podejmowania takiej uchwały przy każdorazowej zmianie umowy spółki komandytowej.
Michał Walczak