Aleksander Gałek

    Aleksander Gałek

    Zapytaj eksperta

    19.08.2020

    Udział w spółce komandytowej – kiedy należy również do współmałżonka?

    Udział w spółce komandytowej – kiedy należy również do współmałżonka?

    Posiadanie statusu wspólnika w spółce komandytowej nie zawsze oznacza, że ogół praw i obowiązków („udział”) należy wyłącznie do wspólnika. W przypadku pozostawania w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej, mimo braku wpisu małżonka do rejestru przedsiębiorców KRS, ogół praw i obowiązków wspólnika może stanowić majątek wspólny małżonków.

     

    Decyduje ustrój majątkowy małżeński

     

    Jeżeli małżonkowie nie zawrą umowy majątkowej małżeńskiej (tzw. intercyzy), to z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między nimi ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Oznacza to, że każdy z małżonków ma swój majątek osobisty, lecz poza tym małżonkowie mają też majątek wspólny.

     

    Do majątku osobistego każdego z małżonków należy m.in. majątek, który został nabyty przed zawarciem małżeństwa, jak i majątek nabyty w wyniku dziedziczenia bądź otrzymania darowizny. Do majątku wspólnego wchodzą natomiast m. in. wynagrodzenia za pracę małżonków i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z nich.

     

    Jeżeli więc wkład w spółce zostanie pokryty z majątku wspólnego małżonków (np. ze wspólnych oszczędności), to objęty ogół praw i obowiązków wspólnika stanie się częścią majątku wspólnego małżonków. W takiej sytuacji małżonkowie będą faktycznymi współwłaścicielami „udziałów”.

     

    Współwłasność a zbycie „udziałów” w spółce komandytowej

     

    Formalnie wspólnikiem, któremu przysługują określone prawa wynikające z jego uczestnictwa w spółce, będzie ten z małżonków, który nabył ogół praw i obowiązków na podstawie określonej czynności (np. był założycielem spółki bądź stroną umowy sprzedaży ogółu praw i obowiązków). W praktyce jednak prawa majątkowe przypadające na ten „udział” w spółce osobowej będą należeć do obu małżonków.

     

    Przepisy nie narzucają obowiązku uzyskania zgody małżonka na zbycie ogółu praw i obowiązków. Małżonek ma jednak prawo wyrazić sprzeciw wobec takiej transakcji, zanim jeszcze do niej dojdzie. Gdyby mimo wcześniej zgłoszonego sprzeciwu umowa została zawarta, byłaby bezwzględnie nieważna.

     

    Wszystko, co musisz wiedzieć o spółce komandytowej jako podatniku CIT znajdziesz w V wydaniu książki “Komandytowa w pytaniach i odpowiedziach”. Zamów teraz!

     

    Ustanie wspólności majątkowej małżeńskiej

     

    W przypadku ustania wspólności majątkowej małżeńskiej, np. w wyniku separacji lub rozwodu, mogą pojawić się wątpliwości dotyczące rozliczenia miedzy małżonkami oraz ewentualnego przystąpienia małżonka wspólnika do spółki. W spółkach osobowych wyjątkowo istotny jest skład wspólników, co oznacza, że przystąpienie małżonka do takiej spółki w wyniku podziału majątku małżonków co do zasady nie jest możliwe. Wyjątkiem jest sytuacja, w której na takie przystąpienie wyrażą zgodę wszyscy dotychczasowi wspólnicy.

     

    W związku z tym, jeżeli doszłoby do podziału majątku, konieczna będzie co do zasady spłata drugiego małżonka w wysokości odpowiadającej wartości ogółu praw i obowiązków wspólnika przypadającym na tego małżonka.

     

    Marcin Tomczak

    Michał Walczak

     

    Tagi majątek wspólny udziały wspólnik

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi majątek wspólny udziały wspólnik