Kacper Ziniak

    Kacper Ziniak

    Zapytaj eksperta

    01.07.2013

    Spółki osobowe zostaną potraktowane tak jak kapitałowe - artykuł w Dzienniku Gazecie Prawnej

    Spółki osobowe zostaną potraktowane tak jak kapitałowe - artykuł w Dzienniku Gazecie Prawnej

    Artykuł został przygotowany w oparciu o stan prawny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2020 r. Od dnia 1 stycznia bądź od 1 maja 2021 r. spółki komandytowe stały się podatnikami CIT, co powoduje, że informacje zawarte w niniejszym artykule przestały być aktualne. Jednakże niniejszy artykuł może okazać się pomocny do spraw i postępowań dotyczących okresu sprzed 1 stycznia 2021 roku, ponieważ do dochodów osiągniętych przez spółkę komandytową przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika CIT stosuje się regulacje zawarte w ustawach o PIT i CIT w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku CIT. Aktualne informacje dotyczące opodatkowania spółki komandytowej znajdziesz w artykułach CIT dla komandytowych – jaki jest ostateczny kształt ustawy?  oraz CIT w spółce komandytowej – na co zwrócić uwagę?.

     

    W Dzienniku Gazecie Prawnej z dnia 18 czerwca 2013 r. ukazał się artukuł pt. "Spółki osobowe zostaną potraktowane tak jak kapitałowe", autorstwa pani Sylwi Dąbrowskiej-Pacan, adwokat z kancelarii Rödl & Partner.

     

     

    Autorka zwraca uwagę, że o ile zmiany w zakresie opodatkowania S.K.A. były nieuniknione i są w pewnym sensie uzasadnione odrębnością S.K.A. na tle pozostałych spółek osobowych i rozwiązaniem znanym na gruncie innych państw Unii Europejskiej (Francja, Belgia, Włochy, Niemcy), o tyle nie do końca zrozumiałe jest nadanie w kolejnych projektach zmian ustaw o PIT i CIT podmiotowości podatkowo-prawnej również spółkom komandytowym. Zdaniem autorki artykułu należałoby się zastanowić, czy proponowane rozwiązania nie są zbyt daleko idące, czy w krajach, w których wprowadzono opodatkowanie S.K.A., istnieją inne preferencje podatkowe, które decydują o jej atrakcyjności dla przedsiębiorców, i czy nie można by osiągnąć podobnych do oczekiwanych skutków za pomocą mniej radykalnych posunięć.

     

    Autorka artykułu wskazuje, że może się okazać, iż po wpowadzeniu projektowanej nowelizacji wyborem optymalnym będzie skorzystanie z przywilejów oferowanych przez zagraniczne systemy prawne. Wprawdzie państwo polskie zajęło się już renegocjacją umów międzynarodowych w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, które również służyły do optymalizacji (Cypr, Luksemburg), ale w planowaniu podatkowym polskich przedsiębiorców zyskują również struktury wykorzystywane w innych jurysdykcjach, m.in. Danii, Słowacji, Malty czy Belgii. Istanieją ponadto obszary, gdzie podatek dochodowy nie jest pobierany w ogóle bądź nie jest pobierany od niektórych podmiotów, a w niektórych miejscach – takich jak większość kantonów szwajcarskich – istnieje możliwość jego ograniczenia za pomocą porozumienia z administracją.

     

    Tagi CIT PIT

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi CIT PIT