Kacper Ziniak

  Kacper Ziniak

  Zapytaj eksperta

  23.08.2017

  Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa – co to jest?

  Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa – co to jest?

  Spółki z o.o. spółki komandytowe cieszą się coraz większą popularnością. Czym tak naprawdę jest spółka z o.o. sp.k.? Nasz artykuł pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

   

  Spółka z o.o. komandytowa – co to takiego?

   

  Sp. z o.o. spółka komandytowa to nic innego jak spółka komandytowa, której jednym ze wspólników (komplementariuszem) jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Komandytariuszami tej spółki mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, a nawet inne spółki osobowe (jawne czy komandytowe). Więcej na temat spółki komandytowej przeczytasz w naszym artykule Co to jest spółka komandytowa?

   

  Spółka komandytowa z udziałem sp. z o.o. – kto się podpisuje?

   

  Szczególne wątpliwości praktyczne może budzić sposób reprezentacji spółki komandytowej. Co do zasady, to komplementariusz reprezentuje i prowadzi sprawy spółki komandytowej. Więcej na temat komplementariuszy i komandytariuszy przeczytasz w naszym artykule Komplementariusz a komandytariusz – wspólnicy spółki komandytowej. Gdy komplementariuszem jest spółka  z o.o., za spółkę komandytową podpisuje się zarząd tej spółki z o.o. Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest więc uprawniony do reprezentacji zarówno spółki z o.o. jak i spółki z o.o. spółki komandytowej.

  Przyjdź na prowadzone przez nas całodzienne szkolenie o spółkach komandytowych!

  Czytaj więcej

   

  Sp. z o.o. sp.k. - skąd się bierze skomplikowana nazwa?

   

  Skomplikowana nazwa „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa” wynika z przepisów, które wymagają, żeby w nazwie spółki komandytowej zawarte zostało nazwisko bądź nazwa jednego z komplementariuszy. Jeśli jedynym komplementariuszem jest spółka z o.o., nazwa spółki komandytowej musi zawierać w sobie pełną nazwę komplementariusza. O tym, jak dobrze sformułować nazwę spółki komandytowej piszemy w naszym artykule Firma spółki komandytowej – skonstruuj ją dobrze! 

   

  Wszystko, co musisz wiedzieć o spółce komandytowej jako podatniku CIT znajdziesz w V wydaniu książki “Komandytowa w pytaniach i odpowiedziach”. Zamów teraz!

   

  Spółka z o.o. spółka komandytowa – dlaczego warto?

   

  Podstawową zaletą takiej konstrukcji jest ograniczenie odpowiedzialności osób fizycznych. Komandytariusze odpowiadają w spółce komandytowej wyłącznie do wysokości sumy komandytowej. O tym, czym jest suma komandytowa pisaliśmy w naszym artykule Suma komandytowa – co to takiego? Komplementariusze odpowiadają za zobowiązania spółki komandytowej całym swoim majątkiem osobistym. Jeśli funkcję komplementariusza pełni spółki z o.o., majątek osób fizycznych nie jest zagrożony.

   

  Obejrzyj nasze filmy instruktażowe: Jak przekształcić firmę w spółkę komandytową? oraz Jak skonstruować użyteczną umowę spółki?

   

   

   

  Michał Walczak

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi