Tomasz Rutkowski

    Tomasz Rutkowski

    Zapytaj eksperta

    20.03.2020

    Spółka komandytowa sposobem na bezpieczeństwo?

    Spółka komandytowa sposobem na bezpieczeństwo?

    Zwłaszcza dzisiaj, w trudnych dla biznesu czasach pandemii koronawirusa (COVID-19) oraz zagrożenia kryzysem gospodarczym, hasła bezpieczeństwa oraz ograniczenia osobistej odpowiedzialności za zobowiązania związane z prowadzeniem firmy stają się szczególnie aktualne. Jest to również właściwy moment na weryfikację formy prawnej prowadzenia działalności i podjęcie decyzji o ewentualnej jej zmianie. Spośród dostępnych możliwości spółka komandytowa wydaje się szczególnie atrakcyjna.

     

    Bezpieczeństwo… i nie tylko

     

    Możliwość ograniczenia odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki jest jedną z największych zalet spółki komandytowej. Zwłaszcza dzisiaj, w niepewnych czasach związanych z pandemią koronawirusa, czyni to spółkę komandytową znacznie bezpieczniejszą formą prowadzenia działalności niż jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, czy spółka jawna. Spółka komandytowa zapewnia wspólnikom bezpieczeństwo analogiczne do tego jakie daje spółka z o.o., pozostając jednocześnie bardziej elastyczną i korzystniej opodatkowaną formą prowadzenia biznesu. Szerzej o atutach spółki komandytowej pisaliśmy w tekście Jakie są zalety spółki komandytowej, teraz jednak skupmy się na kwestii odpowiedzialności. 

     

    Sposób na ograniczenie odpowiedzialności – sp. z o.o. sp.k.

     

    Prowadzenie działalności w formie spółki komandytowej umożliwia ograniczenie osobistej odpowiedzialności wspólników będących osobami fizycznymi za zobowiązania spółki. W jaki sposób? W spółce komandytowej występują dwie kategorie wspólników: komplementariusz odpowiadający całym swoim majątkiem prywatnym za ewentualne zobowiązania spółki oraz komandytariusz, który w razie zadłużenia spółki traci jedynie wkład, który wniósł do spółki. Jeżeli zatem jedynym komplementariuszem spółki komandytowej zostanie spółka z o.o., a wspólnicy będący osobami fizycznymi będą pełnić funkcję komandytariuszy, to ryzykują oni jedynie majątkiem jaki wniosą do spółki tytułem wkładu. Ich majątek osobisty pozostanie natomiast bezpieczny. Jednocześnie osoby te mogą faktycznie kierować spółką komandytową zasiadając w zarządzie spółki z o.o. – komplementariusza.

     

    Co prawda w pewnych sytuacjach członkowie zarządu komplementariusza mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za zobowiązania spółki komandytowej, jednak są sytuacje wyjątkowe wynikające z niezłożenia we właściwym czasie wniosku o ogłoszenie upadłości. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule Czy członkowie zarządu komplementariusza będącego spółką z o.o. mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za zobowiązania spółki komandytowej? 

     

    Bezpieczna „zmiana warty”

     

    Odpowiednio skonstruowana umowa spółki komandytowej może również pomóc w bezpiecznym przekazaniu biznesu spadkobiercom. Nadzieje związane z wprowadzeniem do polskiego systemu prawnego zarządcy sukcesyjnego okazały się płonne, a nowa regulacja niedoskonała. Sukcesja w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej i spółki cywilnej wciąż rodzi liczne problemy, których można byłoby uniknąć prowadząc biznes w formie spółki komandytowej, która pozwala na płynne przekazanie firmy.

     

    Jeżeli masz wątpliwości, czy aktualna forma prowadzenia przez Ciebie biznesu jest optymalna pod względem bezpieczeństwa, opodatkowania, elastyczności bądź sukcesji, rozważ przekształcenie w spółkę komandytową.    

     

    Tomasz Rutkowski

    Kamil Ekiert

    Tagi przekształcenie spółka komandytowa założenie spółki

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi przekształcenie spółka komandytowa założenie spółki