Martyna Kunke

  Martyna Kunke

  Zapytaj eksperta

  20.07.2017

  Spółka komandytowa – coraz więcej zmian dokonasz przez Internet!

  Spółka komandytowa – coraz więcej zmian dokonasz przez Internet!

  Założenie spółki komandytowej przez Internet było początkowo znacznie utrudnione ze względu na błędy występujące w systemie informatycznym Ministerstwa Sprawiedliwości. Usterki zostały jednak naprawione, a system został wzbogacony o dodatkowe funkcje.

   

  Komandytowa przez Internet – to w końcu możliwe!

   

  O problemach związanych z rejestracją spółki komandytowej przez Internet pisaliśmy w artykule Komandytowa przez Internet?. Z powodu niedociągnięć systemu informatycznego, założenie spółki komandytowej było wówczas uzależnione od interpretacji konkretnego referendarza rozpatrującego wniosek o wpis spółki do rejestru.

   

  Błędy uniemożliwiające założenie spółki komandytowej przez Internet zostały jednak naprawione i aktualnie można założyć spółkę komandytową bez wychodzenia z domu!

   

  Do założenia przez Internet spółki komandytowej konieczne jest tylko posiadanie bezpiecznego podpisu elektronicznego (weryfikowanego przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu) albo podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.

   

  Przez Internet zmienisz też siedzibę i przedmiot działalności...

   

  Ustawodawca zrobił także kolejny krok ku informatyzacji czynności związanych z funkcjonowaniem spółek. Aktualnie możliwe jest również dokonywanie przez Internet zmian umowy spółki komandytowej. Ale dotyczy to tylko spółek założonych przez Internet, i to tylko tych, których umowa nie była do tej pory zmieniana w formie aktu notarialnego.

   

   ... ustanowisz prokurę i zmienisz adres siedziby!

   

  Dodatkowo, za pośrednictwem systemu informatycznego można powołać prokurenta spółki komandytowej, jak również podjąć uchwałę o zmianie adresu spółki (w ramach tej samej miejscowości).

   

  Najsłabszym elementem systemu wydaje się moduł przeznaczony do zatwierdzania sprawozdań finansowych. Wzór protokołu posiedzenia wspólników jest bowiem znacznie okrojony i zawiera wyłącznie uchwałę w przedmiocie zatwierdzenia poszczególnych części sprawozdania. Nie zawiera on natomiast innych uchwał, które powinny zostać podjęte przy okazji zatwierdzania sprawozdań (np. uchwały o podziale zysku czy pokryciu straty).

   

  Sprzedaż ogółu praw i obowiązków oraz rozwiązanie spółki bez wychodzenia z domu

   

  Do systemu teleinformatycznego została także wprowadzona funkcja, która umożliwia zbycie ogółu praw i obowiązków w spółce założonej przez Internet. Za pośrednictwem Internetu można również rozwiązać spółkę komandytową i powołać jej likwidatorów.

   

  Martyna Kunke

  Tagi spółka komandytowa założenie spółki

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi spółka komandytowa założenie spółki