Aleksander Gałek

  Aleksander Gałek

  Zapytaj eksperta

  27.01.2023

  Składka zdrowotna od kilku spółek komandytowych – w jakiej wysokości?

  Składka zdrowotna od kilku spółek komandytowych – w jakiej wysokości?

  Akualizacja: 27 stycznia 2023 r.

   

  Do końca 2021 r. bycie wspólnikiem w spółkach osobowych wiązało się z obowiązkiem odprowadzania składki zdrowotnej od każdej takiej spółki. Zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu ustanowiły jednak pewien wyjątek dla przedsiębiorców będących wspólnikami w spółkach komandytowych i jednoosobowych spółkach z o.o.  

   

  Zmiany w składce zdrowotnej od 2022 r.

   

  Pomimo obowiązywania od początku 2022 r., przepisy Polskiego Ładu w dalszym ciągu pozostawiają wiele niejasności oraz sprzeczności. Jednym z bardziej kontrowersyjnych obszarów są zmiany dotyczące składki zdrowotnej.

   

  Do końca 2021 r. wszyscy przedsiębiorcy, zarówno prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, jak i będący wspólnikami w spółkach osobowych i jednoosobowych spółkach z o.o., opłacali składkę zdrowotną od każdego rodzaju działalności w wysokości 9% liczonych od 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w 2021 r. była to kwota 381,81 zł miesięcznie).

   

  Od 2022 roku nastąpiły gruntowne zmiany zasad obliczania składek zdrowotnych. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także będące wspólnikami w spółkach transparentnych podatkowo (tj. jawnych, partnerskich, cywilnych) są obowiązane do opłacania składek w wysokości uzależnionej od dochodów (w przypadku opodatkowania wg skali podatkowej lub podatkiem liniowym) lub przychodów (w przypadku opodatkowania ryczałtem).

   

  Z kolei w przypadku wspólników spółek komandytowych i jednoosobowych spółek z o.o. (także wspólników prostych spółek akcyjnych, którzy wnieśli tytułem wkładu świadczenie pracy lub usług), składkę pozostawiono w formie zryczałtowanej. Zmieniła się jednak podstawa jej obliczania, którą jest obecnie kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS za IV kwartał roku poprzedniego. W 2022 r. podstawa obliczenia składki zdrowotnej była równa 6 221,04 zł. Przy stosowanej stawce 9%, miesięczne obciążenie z tego tytułu wynosiło 559,89 zł. Z kolei w 2023 r. podstawa wymiaru wynosiła 6965,94 zł, w związku z czym składka to 626,93 zł miesięcznie. Natomiast w roku 2024 składka zdrowotna jest ona liczona od podstawy wynoszącej 7 767,85 zł i wynosi już 699,11 zł miesięcznie

   

  W tym temacie przeczytasz więcej w artykule Składka zdrowotna dla wspólników spółki komandytowej i jednoosobowej sp. z o.o. od 2022 roku.

   

  Wszystko, co musisz wiedzieć o spółce komandytowej jako podatniku CIT znajdziesz w V wydaniu książki “Komandytowa w pytaniach i odpowiedziach”. Zamów teraz! 

   

  Zbieg tytułów przy składce zdrowotnej

   

  Zgodnie z przepisami, składka zdrowotna jest należna od każdej spółki, w której dana osoba jest wspólnikiem. Wspólnicy nie mogą w tym zakresie korzystać ze zbiegu tytułów, tak jak ma to miejsce w przypadku składek na ubezpieczenie społeczne.

   

  W praktyce oznacza to, że jeżeli ktoś jest wspólnikiem kilku spółek komandytowych i/lub kilku jednoosobowych spółek z o.o. – od każdej z nich jest zobowiązany zapłacić składkę zdrowotną w wysokości 559,89 zł miesięcznie (a od 2023 r. - 626,93 zł miesięcznie).

   

  Taki kształt regulacji jest szczególnie dotkliwy właśnie dla wspólników posiadających udziały w kilku, kilkunastu różnych spółkach.

   

  Chcesz przekształcić swoją firmę w inną formę opodatkowania? Nasi specjaliści wyjaśnili w jaki sposób możesz skorzystać z estońskiego CIT i oszczędzić na podatkach w Twojej firmie. Sprawdź teraz!

   

  Czy jest możliwa tylko jedna składka zdrowotna od kilku spółek?

   

  Od powyższej zasady istnieje jednak wyjątek, który daje możliwość opłacenia tylko jednej składki zdrowotnej od wszystkich spółek komandytowych lub jednoosobowych spółek z o.o., bez względu na ich liczbę.

   

  Jeżeli wspólnik równocześnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) lub jest wspólnikiem w spółce transparentnej podatkowo (cywilnej, partnerskiej, jawnej nie będącej podatnikiem CIT) i ma kilka spółek komandytowych i/lub jednoosobowych sp. z o.o., wtedy zobowiązany jest do zapłaty tylko jednej składki zdrowotnej od wszystkich swoich spółek komandytowych i/lub jednoosobowych sp. z o.o.

   

  Potwierdzenie takiego stanowiska znajduje się chociażby w objaśnieniach wydanych przez ZUS. Wynika z nich, iż jeżeli wspólnik kilku spółek komandytowych lub jednoosobowych sp. z o.o. jednocześnie prowadzi działalność w formie JDG, spółki cywilnej, spółki partnerskiej lub spółki jawnej (nieopodatkowanej CIT), możliwe jest ograniczenie liczby wymaganych składek. Zgodnie z objaśnieniami, taka osoba opłaca wówczas składkę zdrowotną z tytułu działalności gospodarczej (opodatkowanej wg skali, podatkiem liniowym lub ryczałtem), natomiast z tytułu udziału w kilku sp.k. lub jednoosobowych sp. z o.o. zobowiązany jest do opłacenia tylko jednej, dodatkowej składki.

   

  Takie stanowisko prezentowane jest również w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez ZUS np. w interpretacji z dnia 21 marca 2022 r., sygn.  DI/100000/43/276/2022.

   

  Przykładowo, osoba będąca wspólnikiem w 2 spółkach komandytowych, 3 jednoosobowych sp. z o.o. oraz prowadząca JDG, płaci jedną składkę zdrowotną zależną od dochodów (przychodów) z JDG i jedną składkę w kwocie równej 559,89 zł (od 2023 r. 626,93 zł) z tytułu udziału w 5 spółkach. 

   

  Co ważne, dodatkowa działalność gospodarcza wcale nie musi być dochodowa. W przypadku osiągania z jej tytułu strat, składka zdrowotna będzie ustalona na minimalnym poziomie tj. 9% minimalnego wynagrodzenia. W 2022 r. kwota ta wynosiła 270,90 zł miesięcznie, natomiast w 2023 r. będzie to kwota 314,10 zł. Niemniej nawet w takiej sytuacji powyższe rozwiązanie jest bardziej opłacalne dla osoby będącej wspólnikiem chociażby w dwóch różnych spółkach. 

   

  O najważniejszych kwestiach związanych z Polskim Ładem informujemy na naszych stronach Komandytowa.pl  oraz Doradzamy.to.  W przypadku wszelkich pytań zachęcamy do kontaktu z naszymi Specjalistami.

   

  Kinga Marosz

   

   

   

   

  Tagi Polski Ład składka zdrowotna spółka komandytowa

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi Polski Ład składka zdrowotna spółka komandytowa