Aleksander Gałek

    Aleksander Gałek

    Zapytaj eksperta

    13.03.2017

    Rozwiązanie spółki komandytowej – czy jest możliwe przed spłatą długów?

    Rozwiązanie spółki komandytowej – czy jest możliwe przed spłatą długów?

    Sąd Najwyższy stwierdził, że rozwiązanie spółki komandytowej przed spłatą jej długów jest dopuszczalne. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

     

    Likwidacja spółki komandytowej – czy jest obowiązkowa?

     

    Rozwiązanie spółki komandytowej niekoniecznie musi być poprzedzone postępowaniem likwidacyjnym. Kodeks spółek handlowych dopuszcza zakończenie działalności spółki w inny sposób. Przepisy nie precyzują jednak, na czym ten inny sposób ma polegać. Z jednej strony takie ogólne uregulowanie stwarza wspólnikom spore pole manewru przy rozwiązywaniu spółki, z drugiej strony rodzi pytania o granicę swobodnego działania.

     

    Inne sposoby rozwiązania spółki komandytowej

     

    Niewątpliwie dopuszczalną opcją rozwiązania spółki komandytowej jest spłata długów spółki, a następnie podział pozostałego majątku spółki między wspólników, zgodnie z ustalonymi regułami. Także zadłużoną spółkę można rozwiązać, o ile długi zostaną przeniesione na poszczególnych wspólników z obowiązkiem spłaty.

     

    Możliwe jest również przeniesienie całego przedsiębiorstwa spółki na jednego ze wspólników. Pojawiały się jednak opinie, że dla ochrony wierzycieli spółki wspólnik może kontynuować działalność spółki dopiero po spłacie wszystkich jej długów. Taka interpretacja powodowała, że często wspólnicy nie mogli zdecydować się na przejęcie całego przedsiębiorstwa spółki, ponieważ musieliby natychmiast przeznaczyć znaczne środki na spłatę wierzycieli. Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 5 maja 2016 r. (II CSK 573/15) uznał, że przejęcie przedsiębiorstwa przez jednego ze wspólników nie wymaga natychmiastowego spłacenia długów. Wspólnik, jako następca prawny może kontynuować działalność spółki na zasadach, jakie obowiązywały samą spółkę. Sąd powołał się na dobro obrotu prawnego i na zasadę swobody umów.

     

    Postanowienie Sądu Najwyższego w praktyce

     

    Postanowienie Sądu Najwyższego jest więc korzystne dla spółek i wspólników. Często zdarza się, że wspólnicy postanawiają się rozstać, mimo dobrze funkcjonującego biznesu. Wówczas dla wielu osób (pracowników, kontrahentów, wierzycieli) korzystne jest, by jeden ze wspólników kontynuował działalność spółki we własnym imieniu. Obowiązek natychmiastowej spłaty wszystkich długów spółki skutecznie zniechęcał wspólników do takiego rozwiązania.

     

    Magdalena Bobowicz

     

     

    Firma w testamencie? Obejrzyj film instruktażowy o biznesowej sukcesji lub odiwedź www.zmianawarty.pl 

     

    Tagi rozwiązanie spółki spółka komandytowa

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi rozwiązanie spółki spółka komandytowa