Wojciech Kaptur

  Wojciech Kaptur

  Zapytaj eksperta

  27.05.2020

  Przekształcenie w spółkę komandytową nie jest unikaniem opodatkowania

  Przekształcenie w spółkę komandytową nie jest unikaniem opodatkowania

  Przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową nie jest unikaniem opodatkowania. Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał opinię zabezpieczającą, w której wskazał, że do planowanego przekształcenia nie znajdą zastosowania przepisy dotyczące klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Ważne, aby operacja miało odpowiednie uzasadnienie gospodarcze.

   

  Przekształcenie w spółkę komandytową a klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR)

   

  Od lat rośnie popularność prowadzenia działalności w formie spółki komandytowej ze względu na wiele korzyści, które daje ta forma prawna – o tym, co można zyskać przekształcając się w spółkę komandytową pisaliśmy szerzej w artykule Przekształcenie w spółkę komandytową – dlaczego warto? na naszym portalu doradzamy.to

   

  Wspólnicy prowadzący działalność w formie spółek kapitałowych, decydujący się na przekształcenie w spółkę komandytową, często zastanawiają się, czy możliwe do osiągnięcia korzyści podatkowe, które generuje prowadzenie biznesu w formie spółki komandytowej, mogą spowodować, że Szef KAS zakwestionuje przekształcenie na podstawie obowiązującej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.

   

  Więcej na temat tego jak działa klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania można przeczytać w naszym artykule Jak działa klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania? 

   

  Natomiast o samym przekształceniu w spółkę komandytową i kluczowym dla podatników wyroku NSA dotyczącym możliwości zastosowania klauzuli w przypadku tego typu przekształcenia pisaliśmy w artykule: Czy przekształcenie w spółkę komandytową jest czynnością związaną z unikaniem opodatkowania? 

   

  Opinia zabezpieczająca Szefa KAS

   

  Pod koniec marca 2020 r. Szef KAS wydał opinię zabezpieczającą, w której wskazał, że opisane we wniosku przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową nie spełnia ustawowych kryteriów unikania opodatkowania, gdyż w tym przypadku osiągnięcie korzyści podatkowych nie jest głównym lub jednym z głównych celów przekształcenia.

   

  Innymi słowy, w ocenie Szefa KAS przekształcenie jest uzasadnione gospodarczo.

   

  Jest to istotna opinia dla podatników, którzy wstrzymują się z przekształceniem w spółkę komandytową w obawie przed zastosowaniem klauzuli.

   

  Z informacją o wydanej opinii zabezpieczającej można zapoznać w Biuletynie Informacji Publicznej

   

  Co było przedmiotem opinii?

   

  We wspomnianej opinii przekształcona miała zostać spółka z o.o., w której wspólnikami były dwie inne spółki (spółka z o.o. i spółka celowa).

   

  Przekształcenie w spółkę komandytową miało wygenerować korzyści podatkowe w postaci możliwości obniżenia dochodu do opodatkowania spółki komandytowej przez rozliczenie strat osiągniętych w przeszłości przez wspólnika dominującego – spółkę z o.o.

   

  Wnioskodawcy wskazali też na inne skutki podatkowe, które związane były z przekształceniem:

   

   

  Wobec możliwości osiągnięcia korzyści podatkowych, Wnioskodawcy powzięli więc wątpliwość, czy Szef KAS zastosuje klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania do  przekształcenia (szczególnie, że dotąd Szef KAS odmawiał wydania opinii zabezpieczających w zakresie tego typu czynności).

   

  Przekształcenie w spółkę komandytową uzasadnione ekonomicznie

   

  Szef KAS, oceniając czy do przekształcenia mogą znaleźć zastosowanie przepisy dotyczące klauzuli, wziął pod uwagę nie tylko korzyści podatkowe, które wspólnicy mogą osiągnąć w wyniku przekształcenia, ale też cele ekonomiczne, które zostaną osiągnięte przez wdrożenie planowanych działań.

   

  Będą to:

   

  • poprawa poziomu i struktury wyników finansowych wspólnika,
  • zwiększenie poziomu kontroli nad spółką zależną (spółką komandytową),
  • uzyskanie większej elastyczności w relacjach pomiędzy spółką a wspólnikami:
   • w wypłacie zysków wypracowanych przez spółkę komandytową,
   • w zarządzaniu ryzykiem ponoszonym przez wspólników,
   • w wycofaniu wkładów ze spółki komandytowej do wspólników,
  • zachowanie odrębności organizacyjnej i finansowej spółki komandytowej.

   

  Oczywiście należy mieć na uwadze, że każde przekształcenie w spółkę komandytową różni się od siebie – w zależności od tego czego oczekują wspólnicy. Przed przystąpieniem do przekształcenia warto więc skontaktować się z prawnikiem, który pomoże dobrać odpowiedni model, oszacować ryzyko zastosowania klauzuli i przeprowadzić operację.

   

  Zapraszamy do kontaktu z naszymi Specjalistami!

   

  Maria Ratajczyk

  Tagi przekształcenie spółka komandytowa

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi przekształcenie spółka komandytowa