Przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową nie jest unikaniem opodatkowania. Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał opinię zabezpieczającą, w której wskazał, że do planowanego przekształcenia nie znajdą zastosowania przepisy dotyczące klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Ważne, aby operacja miało odpowiednie uzasadnienie gospodarcze.
Przekształcenie w spółkę komandytową a klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR)
Od lat rośnie popularność prowadzenia działalności w formie spółki komandytowej ze względu na wiele korzyści, które daje ta forma prawna – o tym, co można zyskać przekształcając się w spółkę komandytową pisaliśmy szerzej w artykule Przekształcenie w spółkę komandytową – dlaczego warto? na naszym portalu doradzamy.to
Wspólnicy prowadzący działalność w formie spółek kapitałowych, decydujący się na przekształcenie w spółkę komandytową, często zastanawiają się, czy możliwe do osiągnięcia korzyści podatkowe, które generuje prowadzenie biznesu w formie spółki komandytowej, mogą spowodować, że Szef KAS zakwestionuje przekształcenie na podstawie obowiązującej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.
Więcej na temat tego jak działa klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania można przeczytać w naszym artykule Jak działa klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania?
Natomiast o samym przekształceniu w spółkę komandytową i kluczowym dla podatników wyroku NSA dotyczącym możliwości zastosowania klauzuli w przypadku tego typu przekształcenia pisaliśmy w artykule: Czy przekształcenie w spółkę komandytową jest czynnością związaną z unikaniem opodatkowania?
Opinia zabezpieczająca Szefa KAS
Pod koniec marca 2020 r. Szef KAS wydał opinię zabezpieczającą, w której wskazał, że opisane we wniosku przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową nie spełnia ustawowych kryteriów unikania opodatkowania, gdyż w tym przypadku osiągnięcie korzyści podatkowych nie jest głównym lub jednym z głównych celów przekształcenia.
Innymi słowy, w ocenie Szefa KAS przekształcenie jest uzasadnione gospodarczo.
Jest to istotna opinia dla podatników, którzy wstrzymują się z przekształceniem w spółkę komandytową w obawie przed zastosowaniem klauzuli.
Z informacją o wydanej opinii zabezpieczającej można zapoznać w Biuletynie Informacji Publicznej
Co było przedmiotem opinii?
We wspomnianej opinii przekształcona miała zostać spółka z o.o., w której wspólnikami były dwie inne spółki (spółka z o.o. i spółka celowa).
Przekształcenie w spółkę komandytową miało wygenerować korzyści podatkowe w postaci możliwości obniżenia dochodu do opodatkowania spółki komandytowej przez rozliczenie strat osiągniętych w przeszłości przez wspólnika dominującego – spółkę z o.o.
Wnioskodawcy wskazali też na inne skutki podatkowe, które związane były z przekształceniem:
- korzyść podatkowa w postaci zwolnienia z opodatkowania niepodzielonych zysków powstałych na moment przekształcenia (więcej na temat niepodzielonych zysków można przeczytać w naszym artykule Kto i w jaki sposób powinien zapłacić podatek od niepodzielonych zysków przy przekształceniu spółki z o.o. w spółkę komandytową?
- korzyść podatkowa w postaci jednokrotnego opodatkowania dochodów spółki komandytowej,
- powstanie zobowiązania w PCC,
- powstanie opodatkowania w związku z działalnością prowadzoną za granicą.
Wobec możliwości osiągnięcia korzyści podatkowych, Wnioskodawcy powzięli więc wątpliwość, czy Szef KAS zastosuje klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania do przekształcenia (szczególnie, że dotąd Szef KAS odmawiał wydania opinii zabezpieczających w zakresie tego typu czynności).
Przekształcenie w spółkę komandytową uzasadnione ekonomicznie
Szef KAS, oceniając czy do przekształcenia mogą znaleźć zastosowanie przepisy dotyczące klauzuli, wziął pod uwagę nie tylko korzyści podatkowe, które wspólnicy mogą osiągnąć w wyniku przekształcenia, ale też cele ekonomiczne, które zostaną osiągnięte przez wdrożenie planowanych działań.
Będą to:
- poprawa poziomu i struktury wyników finansowych wspólnika,
- zwiększenie poziomu kontroli nad spółką zależną (spółką komandytową),
- uzyskanie większej elastyczności w relacjach pomiędzy spółką a wspólnikami:
- w wypłacie zysków wypracowanych przez spółkę komandytową,
- w zarządzaniu ryzykiem ponoszonym przez wspólników,
- w wycofaniu wkładów ze spółki komandytowej do wspólników,
- zachowanie odrębności organizacyjnej i finansowej spółki komandytowej.
Oczywiście należy mieć na uwadze, że każde przekształcenie w spółkę komandytową różni się od siebie – w zależności od tego czego oczekują wspólnicy. Przed przystąpieniem do przekształcenia warto więc skontaktować się z prawnikiem, który pomoże dobrać odpowiedni model, oszacować ryzyko zastosowania klauzuli i przeprowadzić operację.
Zapraszamy do kontaktu z naszymi Specjalistami!
Maria Ratajczyk