Aleksander Gałek

  Aleksander Gałek

  Zapytaj eksperta

  14.02.2020

  Przekształcenie w spółkę komandytową bez biegłego możliwe już od marca 2020!

  Przekształcenie w spółkę komandytową bez biegłego możliwe już od marca 2020!

  Od 1 marca 2020 roku obowiązek sporządzenia opinii biegłego rewidenta w sprawie poprawności planu przekształcenia został całkowicie zniesiony przy przekształceniu w spółkę komandytową. Oznacza to, że przekształcenie w spółkę komandytową będzie szybsze i tańsze niż do tej pory!

   

  Badanie planu przekształcenia w spółkę komandytową – jak było do tej pory?

   

  Dotychczas, w przypadku wielu przekształceń w spółkę komandytową (na przykład gdy przekształcana była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), istniał obowiązek sporządzenia przez biegłego rewidenta opinii w sprawie poprawności i rzetelności planu przekształcenia. Badanie planu przekształcenia przez biegłego rewidenta wydłużało całą procedurę przekształcenia, a także wiązało się z istotnymi kosztami dla przekształcanej firmy.

   

  Konieczność badania planu przekształcenia w spółkę komandytową była wyłączona w przypadku tzw. przekształcenia uproszczonego, czyli przekształcenia spółki jawnej lub spółki cywilnej w spółkę komandytową.

   

  Przekształcenie w spółkę komandytową bez biegłego już od marca 2020

   

  Z brzmienia przepisów, które wchodzą w życie 1 marca 2020 roku wynika, że w przypadku gdy jakakolwiek spółka przekształca się w spółkę komandytową, nie będzie konieczne badanie planu przekształcenia przez biegłego rewidenta.

   

  Od marca 2020 roku obowiązek badania planu przekształcenia będzie ograniczony tylko do kilku przypadków, ale nigdy nie będzie to dotyczyło przekształcenia w spółkę komandytową. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Przekształcenie bez biegłego rewidenta możliwe już od marca 2020!  opublikowanym na portalu Doradzamy.to.

   

  Przekształcenie w spółkę komandytową w okresie przejściowym

   

  Nowelizując Kodeks spółek handlowych, ustawodawca w żaden sposób nie odniósł się do sytuacji, w której procedura przekształcenia w spółkę komandytową zostanie rozpoczęta przed wejściem w życie nowelizacji, a zakończy się już w nowym stanie prawnym. Z uwagi na  złożony charakter przekształcenia, brak konkretnych przepisów przejściowych w związku z opisywanymi zmianami wiąże się z pewnymi utrudnieniami.

   

  W takim przypadku należy odwołać się do zasady, zgodnie z którą rozstrzygając daną sprawę sąd powinien brać pod uwagę stan rzeczy na moment wydawania orzeczenia, czyli postanowienia o wpisie przekształconej spółki komandytowej do KRS. Jeśli więc postanowienie zostanie wydane po 29 lutego 2020 roku, to w naszej opinii plan przekształcenia nie podlega badaniu przez biegłego rewidenta, chociaż procedura przekształcenia rozpoczęła się przed wejściem w życie nowelizacji.

   

  Aby zwiększyć szanse na to, by postanowienie o wpisie do KRS przekształconej spółki komandytowej zostało wydane po 29 lutego 2020 roku, należy złożyć wniosek o tzw. wpis celowany. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jaki najlepiej wybrać dzień przekształcenia? na portalu Doradzamy.to.

   

  Brak badania planu przekształcenia – zaoszczędzisz czas i pieniądze

   

  Zniesienie obowiązku badania planu przekształcenia w spółkę komandytową przez biegłego rewidenta usprawni proces przekształcenia i zmniejszy jego koszty.

   

  Oceny funkcjonowania nowych zasad dotyczących procedury przekształcenia spółek dokonaliśmy w artykule Przekształcenia spółek – ocena zmian wprowadzonych do KSH na naszym portalu Doradzamy.to

   

  Aby dowiedzieć się na jakie inne koszty trzeba być gotowym przy przeprowadzaniu procedury przekształcenia w spółkę komandytową, przeczytaj artykuł Ile kosztuje przekształcenie spółki?  opublikowany na naszym portalu Doradzamy.to.

   

  Kacper Chachurski

  Tagi Przekształcenie spółki

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi Przekształcenie spółki