Wojciech Kaptur

    Wojciech Kaptur

    Zapytaj eksperta

    11.08.2021

    Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną a opodatkowanie niepodzielonych zysków

    Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną a opodatkowanie niepodzielonych zysków

    Od 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe zostały objęte podatkiem dochodowym od osób prawnych. W związku z tą zmianą, wiele z nich decyduje się na przekształcenie obecnej formy w inną. Jedną z częściej wybieranych jest spółka jawna ze względu na możliwość zachowania dotychczasowych zasad opodatkowania– pisaliśmy o tym w artykule Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną – co z CIT? Powstaje jednak pytanie – co z opodatkowaniem niepodzielonych zysków ze spółki komandytowej?

     

     

     

    CIT w spółkach komandytowych


    Od 2021 r. spółki komandytowe przestały być transparentne podatkowo, czyli opodatkowane wyłącznie na poziomie wspólników, i zostały objęte przepisami ustawy o CIT. Wspólnicy mogli zadecydować, czy stają się podatnikami CIT od 1 stycznia 2021 r., czy korzystają z możliwości odroczenia tego terminu do 1 maja 2021 r. Szczegółowo omówiliśmy ten temat w artykule CIT dla komandytowych – jaki jest ostateczny kształt ustawy?

    Spółka jawna nie zawsze z CIT


    Zmiany w 2021 r. objęły również spółki jawne. Jednak opodatkowanie tej spółki podatkiem CIT w głównej mierze zależy od statusu jej wspólników i złożenia odpowiednich dokumentów w wyznaczonym ustawą terminie. Jeżeli wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne, to opodatkowanie spółki się nie zmienia – pozostaje ona transparentna podatkowo. Sytuacja komplikuje się, gdy co najmniej jeden ze wspólników jest spółką kapitałową lub spółką osobową. Jeżeli nie chcemy, aby w tym przypadku nasza spółka jawna była opodatkowana CIT, należy złożyć w odpowiednim terminie dokumenty CIT-15J oraz CIT/JW – temat opodatkowania spółki jawnej podatkiem CIT opisaliśmy na naszym portalu Doradzamy.to w artykule Spółka jawna bez CIT – obowiązkowa informacja CIT-15J.

    Wszystko, co musisz wiedzieć o spółce komandytowej jako podatniku CIT znajdziesz w V wydaniu książki “Komandytowa w pytaniach i odpowiedziach”. Zamów teraz!

     

    Problem niepodzielonych zysków

     

    Przepisy ustawy o CIT i ustawy o PIT jasno wskazują, że w przypadku przekształcenia spółki będącej podatnikiem CIT, w spółkę transparentną podatkowo, po stronie wspólników może powstać przychód podatkowy. Będzie tak, gdy na moment przekształcenia w spółce pozostaną niepodzielone dotąd zyski lub zyski przekazane na kapitały inne niż zakładowy (zapasowy bądź rezerwowy).

     

    Wiele spółek komandytowych posiada takie niepodzielone zyski wygenerowane jeszcze za czasów, kiedy spółka nie była podatnikiem podatku dochodowego. Jeżeli do finalizacji przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną doszło przed objęciem spółek komandytowych podatkiem CIT, to w tym przypadku nie ma wątpliwości – niepodzielone zyski, z racji tego że były już wcześniej opodatkowane na bieżąco przez wspólników, są neutralne podatkowo. W tej sytuacji mieliśmy do czynienia z przekształceniem spółki transparentnej podatkowo w inną spółkę transparentną podatkowo.

     

    Co jednak w sytuacji, jeżeli przekształcamy spółkę komandytową już po uzyskaniu przez nią statusu podatnika CIT, a na moment przekształcenia w spółce komandytowej skumulowane zostały stare zyski?  

     

    W tym przypadku pojawiały się wątpliwości, czy opodatkowaniu CIT podlegają niewypłacone zyski osiągnięte wyłącznie w okresie bycia przez spółkę komandytową podatnikiem CIT, czy wszystkie niepodzielone zyski, bez względu na wcześniejszy status podatkowy spółki.

     

    Fiskus odpowiada - pozytywnie


    Na szczęście organy podatkowe stoją na stanowisku przemawiającym na korzyść podatników. Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 maja 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.73.2021.4.MS: „(…) jeżeli zyski zostały osiągnięte przez Spółkę komandytową przed 1 maja 2021 (tj. przed uzyskaniem przez Spółkę komandytową statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych), to ich wypłata na rzecz Wspólnika będzie podlegała przepisom dotychczasowym, a zatem w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym Spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

    A zatem jedynie Zysk CIT osiągnięty od 1 maja 2021 r. do momentu przekształcenia Spółki komandytowej w spółkę jawną powinien być objęty dyspozycją art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. j ustawy o CIT.”

     

    Reasumując, przy przekształceniu spółki komandytowej w spółkę jawną, opodatkowaniu po stronie wspólników podlegać będą tylko te niepodzielone zyski, które zostały wypracowane przez spółkę komandytową będącą już podatnikiem CIT, czyli najczęściej po 1 maja 2021 roku. Natomiast niewypłacone zyski wypracowane przed objęciem spółki komandytowej podatkiem CIT nie będą dodatkowo opodatkowane jako tzw. niepodzielone zyski.

     

    Jeżeli zastanawiasz się nad przekształceniem swojej spółki komandytowej w spółkę jawną, zapraszamy do kontaktu – pomożemy!

     

    Eryk Stefanicki
    Maria Ratajczyk

     

     

    Tagi przekształcenie spółki spółka jawna spółka komandytowa

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi przekształcenie spółki spółka jawna spółka komandytowa