Wojciech Czernik

    Wojciech Czernik

    Zapytaj eksperta

    13.11.2013

    Pożyczka od powiązanej spółki bez PCC

    Pożyczka od powiązanej spółki bez PCC

    Fiskus potwierdził, że pośrednie powiązania kapitałowe pomiędzy pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą nie wpływają na możliwość uniknięcia PCC.

    Poruszanym przez nas często tematem jest kwestia finansowania działalności spółek osobowych za pomocą pożyczek od jej wspólników (pisaliśmy już o tym tutajtutaj).

    Sposobem na optymalne podatkowo udzielenie pożyczki przez wspólnika jest wykorzystanie jako „pośrednika” spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wchodzącej w skład grupy kapitałowej (szczegółowy scenariusz opisaliśmy tutaj). Jak wspominaliśmy, jedną z zalet tego rozwiązania jest możliwość uniknięcia niekorzystnych skutków na gruncie PCC poprzez objęcie pożyczki podatkiem od towarów i usług. Spowoduje to że cała operacja będzie neutralna podatkowo: nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC tylko VAT, a udzielanie pożyczek jest zwolnione z VAT.

     

    Wyjątkiem od zasady, zgodnie z którą czynność podlegająca VAT nie podlega PCC, jest między innymi udzielenie pożyczki spółce osobowej przez wspólnika. Jest to traktowane na równi ze zmianą umowy spółki i opodatkowane według stawki 0,5 % bez względu na to, czy strony umowy są podatnikami VAT (art. 1 ust. 3 pkt 1 i art. 2 pkt 4 ustawy o PCC).


    Należy więc wykorzystać jako „pośrednika” vatowca, który nie jest wspólnikiem. Fiskus potwierdził niedawno, że pośrednie powiązania kapitałowe pomiędzy pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą nie wpływają na możliwość wyłączenia PCC. Jak wynika z interpretacji z dnia 18 lipca 2013 r. (sygn. IBPBII/1/436-111/13/AA), pomimo występujących pośrednich powiązań, umowa pożyczki nie może być traktowana jako zmiana umowy spółki, gdy nie będzie udzielana spółce przez jej wspólnika.


    W związku z tym fakt, że osoby fizyczne dysponujące wolnymi środkami finansowymi są wspólnikami zarówno spółki udzielającej jak i zaciągającej pożyczkę, nie wpływa na możliwość uniknięcia PCC.

    Maria Kopówka

    Tagi PCC pożyczka

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi PCC pożyczka