Wojciech Czernik

  Wojciech Czernik

  Zapytaj eksperta

  13.11.2013

  Pożyczka od powiązanej spółki bez PCC

  Pożyczka od powiązanej spółki bez PCC

  Fiskus potwierdził, że pośrednie powiązania kapitałowe pomiędzy pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą nie wpływają na możliwość uniknięcia PCC.

  Poruszanym przez nas często tematem jest kwestia finansowania działalności spółek osobowych za pomocą pożyczek od jej wspólników (pisaliśmy już o tym tutajtutaj).

  Sposobem na optymalne podatkowo udzielenie pożyczki przez wspólnika jest wykorzystanie jako „pośrednika” spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wchodzącej w skład grupy kapitałowej (szczegółowy scenariusz opisaliśmy tutaj). Jak wspominaliśmy, jedną z zalet tego rozwiązania jest możliwość uniknięcia niekorzystnych skutków na gruncie PCC poprzez objęcie pożyczki podatkiem od towarów i usług. Spowoduje to że cała operacja będzie neutralna podatkowo: nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC tylko VAT, a udzielanie pożyczek jest zwolnione z VAT.

   

  Wyjątkiem od zasady, zgodnie z którą czynność podlegająca VAT nie podlega PCC, jest między innymi udzielenie pożyczki spółce osobowej przez wspólnika. Jest to traktowane na równi ze zmianą umowy spółki i opodatkowane według stawki 0,5 % bez względu na to, czy strony umowy są podatnikami VAT (art. 1 ust. 3 pkt 1 i art. 2 pkt 4 ustawy o PCC).


  Należy więc wykorzystać jako „pośrednika” vatowca, który nie jest wspólnikiem. Fiskus potwierdził niedawno, że pośrednie powiązania kapitałowe pomiędzy pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą nie wpływają na możliwość wyłączenia PCC. Jak wynika z interpretacji z dnia 18 lipca 2013 r. (sygn. IBPBII/1/436-111/13/AA), pomimo występujących pośrednich powiązań, umowa pożyczki nie może być traktowana jako zmiana umowy spółki, gdy nie będzie udzielana spółce przez jej wspólnika.


  W związku z tym fakt, że osoby fizyczne dysponujące wolnymi środkami finansowymi są wspólnikami zarówno spółki udzielającej jak i zaciągającej pożyczkę, nie wpływa na możliwość uniknięcia PCC.

  Maria Kopówka

  Tagi PCC pożyczka

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi PCC pożyczka