Wojciech Kaptur

    Wojciech Kaptur

    Zapytaj eksperta

    08.11.2021

    Polski Ład – estoński CIT w spółce komandytowej od 2022 r.

    Polski Ład – estoński CIT w spółce komandytowej od 2022 r.

    Jedna z większych zmian, które wprowadza nowelizacja ustawy o CIT w ramach tzw. Polskiego Ładu, dotyczy ryczałtu od dochodów spółek, czyli tzw. estońskiego CIT. Czy spółka komandytowa będzie mogła skorzystać z alternatywnej formy opodatkowania swoich dochodów?

     

    Zamów nasz kurs online "Jak zarabiać i nie płacić podatków – czyli ESTOŃSKI CIT w praktycznych przykładach"
    w przedsprzedaży! 

    Z kursu dowiesz się m.in:

    • Na czym polega tzw. estoński CIT i jak na nim zyskać?
    • Kto może skorzystać z estońskiego CIT i o czym musi pamiętać?
    • Czym są ukryte zyski i jak są opodatkowane?
    • Na co uważać, żeby nie stracić opodatkowania estońskiego CIT?
    • Czym różni się księgowość na estońskim CIT?

    Tylko do 10 kwietnia w atrakcyjnej cenie!

    Zobacz program i zamów tutaj.

     

    Estoński CIT 1.0

     

    Obecna forma estońskiego CIT pozwala na odroczenie podatku CIT do momentu wypłaty zysku lub jego konsumpcji (np. w celu pokrycia straty). Dodatkowo, gdy już nastąpi moment opodatkowania wypracowanego dochodu spółki, stawka podatku CIT dla małych podatników wynosi 15% lub 10%, a dla „dużych” podatników 25% lub 20%. Stawka podatku PIT, należnego od wspólników otrzymujących dywidendę, jest natomiast równa 19%. Obniżone stawki CIT (10% lub 20%) spółka może jednak rozliczyć wyłącznie, jeśli spełni warunek przeznaczenia środków na nakłady inwestycyjne.

     

    Ponadto, kluczowym warunkiem skorzystania z estońskiego CIT jest nieprzekraczanie przez spółkę przychodu w wysokości 100 mln zł w roku podatkowym oraz utrzymywanie prostej struktury (wspólnikami mogą być wyłącznie osoby fizyczne, a spółka nie może mieć udziałów w innych podmiotach). Więcej na temat obecnie obowiązujących zasad estońskiego CIT pisaliśmy na naszym portalu Doradzamy.to w artykułach Estoński CIT od 2021 r.– dla kogo? oraz Estoński CIT czy specjalny fundusz inwestycyjny?

     

    Co ważne, spółka komandytowa nie może skorzystać z estońskiego CIT, który obowiązuje w tej chwili. To rozwiązanie jest bowiem przewidziane wyłącznie dla spółek z o.o. oraz spółek akcyjnych.

     

    Estoński CIT 2.0

     

    W nowej wersji estońskiego CIT, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 r., główne założenie, a więc odroczenie podatku CIT do momentu wypłaty zysku lub pokrycia straty sprzed okresu opodatkowania ryczałtem, nie uległo modyfikacji. Największymi zmianami, które wprowadza Polski Ład w zakresie ryczałtu od dochodów spółek jest:

    • poszerzenie katalogu podmiotów, które będą mogły z niego skorzystać, m.in. właśnie o spółki komandytowe,
    • zniesienie limitu osiąganych przychodów (obecnie 100 mln zł),
    • zmiana stawki podatku CIT: 10% dla małych podatników oraz 20% dla „dużych” podatników,
    • zniesienie warunku wykazywania nakładów inwestycyjnych (stawka podatku będzie zależeć wyłącznie od tego, czy spółka jest małym podatnikiem, czy też nie),
    • możliwość pomniejszenia podatku do zapłaty przez wspólników o: 90% podatku zapłaconego przez spółkę – w przypadku spółek posiadających status małego podatnika i spółek rozpoczynających działalność, oraz o 70% podatku zapłaconego przez spółkę – w przypadku pozostałych spółek.

     

    W związku z powyższym, łączne efektywne opodatkowanie zysków spółki komandytowej (PIT i CIT) wyniesie odpowiednio ok. 20% dla małego podatnika i 25% dla „dużego” podatnika. W przypadku zasad ogólnych stawki te wynoszą odpowiednio ok. 26% i 34% jeżeli chodzi o komandytariusza niekorzystającego ze zwolnienia dywidendowego. Komplementariusz w spółce komandytowej korzysta natomiast z mechanizmu odliczenia, w związku z czym jego efektywne opodatkowanie, co do zasady, nie przekracza 19%. Więcej na temat tego mechanizmu przeczytasz w artykule Dochody komplementariusza mogą być częściowo podwójnie opodatkowanie 

     

    Chcesz wiedzieć więcej na temat spółki komandytowej? Sprawdź najnowsze wydanie książki "Komandytowa" - jedyne na rynku praktyczne kompendium wiedzy o spółce komandytowej jako podatniku CIT.

     

    Odrębny mechanizm pomniejszenia podatku wspólników w ramach estońskiego CIT oznacza, że wspólnicy spółki komandytowej korzystającej z tej formy opodatkowania nie skorzystają ze zwolnień i odliczeń obowiązujących na ogólnych zasadach. Do komandytariuszy nie będzie mieć zatem zastosowania zarówno zwolnienie dywidendowe (dotyczy ono bowiem tylko innych podatników CIT, a tacy nie mogą być wspólnikami spółki komandytowej na estońskim CIT), jak i zwolnienie z podatku połowy przychodów do limitu 60 tys. zł rocznie. Z kolei komplementariusze nie będą mogli skorzystać ze wskazanego powyżej mechanizmu odliczenia.

     

    Należy jednak pamiętać o tym, że aby spółka komandytowa mogła skorzystać z estońskiego CIT od 2022 r., musi spełnić szereg warunków przewidzianych w nowelizowanych przepisach ustawy o CIT. Najważniejszym z nich jest, by wspólnikami w sp.k. były wyłącznie osoby fizyczne. Dodatkowo, decydując się na estoński CIT, należy pamiętać, że preferencyjne opodatkowanie nie dotyczy tzw. ukrytych zysków, czyli niektórych świadczeń na rzecz wspólników, niebędących dywidendą. Szczegółowy opis dotyczący warunków estońskiego CIT wraz z wyjaśnieniem pojęcia ukrytych zysków znajdziesz na stronie Doradzamy.to w artykule Estoński CIT – dla kogo od 2022 r.?  O tym, czy opłaca się prowadzić działalność w formie spółki komandytowej w 2022 r. dowiesz się z artykułu Opodatkowanie spółki komandytowej w 2024 r.  oraz Estoński CIT w spółce komandytowej – jakie korzyści?

     

    Jeżeli natomiast w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu zastanawiasz się nad zmianą formy prawnej np. na spółkę z o.o. zapoznaj się z naszym artykułem Spółka z o.o. rozwiązaniem na Polski Ład?   opublikowanym na naszym portalu spolkazoo.net.  

     

    Zastanawiasz się, czy nowy estoński CIT jest dla Ciebie i Twojej spółki? Skontaktuj się ze specjalistami Kancelarii PragmatIQ .

     

    Eryk Stefanicki

    Tagi Polski Ład spółka komandytowa zmiany w CIT

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi Polski Ład spółka komandytowa zmiany w CIT