Wojciech Kaptur

  Wojciech Kaptur

  Zapytaj eksperta

  03.09.2021

  Polski Ład - amortyzacja podatkowa mieszkania wyłączona z kosztów spółki komandytowej

  Polski Ład - amortyzacja podatkowa mieszkania wyłączona z kosztów spółki komandytowej

  Polski Ład zakłada, że amortyzacja budynków i lokali mieszkalnych nie będzie już stanowiła kosztu uzyskania przychodów. Zmiana ma dotyczyć również podatników CIT, w tym spółek komandytowych.

   

   

   

  Mieszkania wyłączone z amortyzacji podatkowej od 2022 r.

   

  Spółki komandytowe, które posiadają w swoim majątku budynki i lokale mieszkalne wykorzystywane do prowadzonej działalności gospodarczej dotychczas mogły rozpoznawać z tego tytułu koszt podatkowy w postaci odpisów amortyzacyjnych (w wysokości maksymalnie 10% wartości początkowej nieruchomości rocznie).

   

  Zgodnie z projektem tzw. Polskiego Ładu, od 1 stycznia 2022 r. odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej nieruchomości mieszkalnej przestaną być kosztem uzyskania przychodów, a zatem mieszkania będą traktowane na gruncie podatkowym podobnie jak obecnie grunty.

   

  Nieruchomości mieszkalne a Polski Ład

   

  W nachodzącym roku prawo do amortyzacji podatkowej utracą również te spółki, które już nabyły nieruchomości, zatem nie ma znaczenia, czy nieruchomość zostanie przekazana do używania i wprowadzona do ewidencji środków trwałych do momentu wejścia w życie Polskiego Ładu.  

   

  Więcej na temat konsekwencji wprowadzenia tego rozwiązania (m.in. na gruncie PIT) przeczytasz w artykule Amortyzacja mieszkania wyłączona z kosztów podatkowych na portalu Doradzamy.to.

   

  Nieruchomości w spółce komandytowej  

   

  Spółki komandytowe, których co najmniej połowę majątku stanowią nieruchomości o wartości co najmniej 10 mln zł oraz ponad 60% osiąganych przychodów pochodzi z wynajmu, dzierżawy itp. mogą zostać uznane za spółki nieruchomościowe.

   

  Na temat zmian w amortyzacji nieruchomości należących do spółek nieruchomościowych przeczytasz w artykule Spółka nieruchomościowa – obowiązki i zmiany w 2022 r. na naszym portalu Doradzamy.to

   

  Zmiana zasad amortyzacji nieruchomości mieszkalnych nie jest jedyną, która może negatywnie wpłynąć na działalność spółek komandytowych. Mogą one zostać objęte także tzw. minimalnym podatkiem dochodowym. Więcej szczegółów na temat tego obciążenia znajdziesz w artykule Polski Ład - minimalny podatek dochodowy w spółce komandytowej

   

  Aktualizacja 15.10.2021

  W ostatecznej wersji Polskiego Ładu wejście w życie zmian dot. amortyzacji lokali mieszkalnych zostało przesunięte dopiero na poczatek 2023 roku.

   

  Paulina Mikołajczak

   

   

  Tagi amortyzacja nieruchomości Polski Ład

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi amortyzacja nieruchomości Polski Ład