Wojciech Kaptur

  Wojciech Kaptur

  Zapytaj eksperta

  03.09.2021

  Polski Ład - amortyzacja podatkowa mieszkania wyłączona z kosztów spółki komandytowej

  Polski Ład - amortyzacja podatkowa mieszkania wyłączona z kosztów spółki komandytowej

  Polski Ład zakłada, że amortyzacja budynków i lokali mieszkalnych nie będzie już stanowiła kosztu uzyskania przychodów. Zmiana ma dotyczyć również podatników CIT, w tym spółek komandytowych.

   

   

  Mieszkania wyłączone z amortyzacji podatkowej od 2022 r.

   

  Spółki komandytowe, które posiadają w swoim majątku budynki i lokale mieszkalne wykorzystywane do prowadzonej działalności gospodarczej dotychczas mogły rozpoznawać z tego tytułu koszt podatkowy w postaci odpisów amortyzacyjnych (w wysokości maksymalnie 10% wartości początkowej nieruchomości rocznie).

   

  Zgodnie z projektem tzw. Polskiego Ładu, od 1 stycznia 2022 r. odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej nieruchomości mieszkalnej przestaną być kosztem uzyskania przychodów, a zatem mieszkania będą traktowane na gruncie podatkowym podobnie jak obecnie grunty.

   

  Nieruchomości mieszkalne a Polski Ład

   

  W nachodzącym roku prawo do amortyzacji podatkowej utracą również te spółki, które już nabyły nieruchomości, zatem nie ma znaczenia, czy nieruchomość zostanie przekazana do używania i wprowadzona do ewidencji środków trwałych do momentu wejścia w życie Polskiego Ładu.  

   

  Więcej na temat konsekwencji wprowadzenia tego rozwiązania (m.in. na gruncie PIT) przeczytasz w artykule Amortyzacja mieszkania wyłączona z kosztów podatkowych na portalu Doradzamy.to.

   

  Nieruchomości w spółce komandytowej  

   

  Spółki komandytowe, których co najmniej połowę majątku stanowią nieruchomości o wartości co najmniej 10 mln zł oraz ponad 60% osiąganych przychodów pochodzi z wynajmu, dzierżawy itp. mogą zostać uznane za spółki nieruchomościowe.

   

  Na temat zmian w amortyzacji nieruchomości należących do spółek nieruchomościowych przeczytasz w artykule Spółka nieruchomościowa – obowiązki i zmiany w 2022 r. na naszym portalu Doradzamy.to

   

  Monitorujmy proces legislacyjny w zakresie Polskiego Ładu i na bieżąco informujemy o kluczowych zmianach na naszej stronie doradzamy.to  w zakładce Polski Ład.  

   

  Paulina Mikołajczak

   

  Tagi amortyzacja nieruchomości Polski Ład

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  Tel. 61 8 618 000

  Tel. 22 21 28 340

  kancelaria@pragmatiq.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  tel.: 61 8 618 000

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
  • bez spamu
  • raz w miesiącu
  Tagi amortyzacja nieruchomości Polski Ład